İklim Koruma Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İklim Koruma Birliği, 2006 yılında, Küresel iklim ve Küresel ısınma sorununun aciliyeti ve önemine dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuş bir organizasyondur.

İklim Koruma Birliği, "Kendimizi Koruyalım" adlı çevreci organizasyonun üyesi olup, 2007 yılında Live Earth konserlerinin düzenleyiciliğini üstlenmiştir. Birliğin başkanı ve kurucu üyelerinden biri, ABD başkan yardımcısı Al Gore'dur[1]. Birliğin araştırmalarına göre, ABD'lilerin % 77'si, küresel ısınmanın sağlam kanıtlara dayandığına inanmakta, % 47'si ise, sadece varlığını kabullenmektedir. Araştırmaya katılanların çoğu, "harekete geçmek için" motivasyonun önemli olduğuna inanır[2].

Finansman[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim Koruma Birliği'nin gelirleri, çeşitli kaynaklara dayanmaktadır. Paramount Pictures, yaptığı belgesel filmin gişe gelirinin % 5'i ile katkıda bulunacağını duyururken, Al Gore'da aynı filmden kendi payına düşen tüm geliri bağışlayacağını açıklamıştır[3]. Ayrıca Gore, Nobel Barış Ödülü kazanmasının ardından, ödül geliri olan 1,5 milyon Amerikan dolarının tümü ile, yazacağı kitap gelirinin tamamını birliğe bağışlamıştır. İklim Koruma Birliği ayrıca Live Earth konserlerinden finansmanını karşılar.

Projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

"Biz" kampanyası[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 Mart ayında, 300 milyon ABD$ tutarındaki bir kampanya olan "Biz" projesi, Amerikan vatandaşlarının sera gazı'nın zarar veren minimum tüketiminde harekete geçirilmesi için başlatıldı. Bu kampanya, Amerikan tarihinin en iddialı ve pahalı kamusal savunuculuk girişimlerinden biridir.[4]

"Amerika'yı yenileme" kampanyası[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektrikli otomobil kullanımını öngören bir kampanyadır.

Gerçeklik Birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Coen Kardeşler'in çeşitli ABD sivil toplum kuruluşları ile 2009 yılında hayata geçirdikleri bir projedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ About the Alliance, The Alliance for Climate Protection Erişim tarihi: 29.05.2009
  2. ^ The Challenge The Alliance for Climate Protection Erişim tarihi: 03.07.2007
  3. ^ http://www.javno.com/en/world/clanak.php?id=89081 Gore Says Climate Change Not a Political Issue
  4. ^ Juliet Eilperin (31 Mart 2008). "Gore Launches Ambitious Advocacy Campaign on Climate". Washington Post. s. A04. Erişim tarihi: 31 Mart 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]