İkincil radar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İkincil radarın çalışma prensibi

İkincil gözetim radarı[1] ya da kısaca ikincil radar (SSR), hava taşıtlarının konumunu tespit etmenin yanı sıra taşıttaki transponder veya IFF ile haberleşebilen ve çeşitli verileri derleyip ATC ünitesine ileten gelişmiş radar sistemi. SSR kısaltması İngilizce secondary surveillance radar kavramının akronimidir.

Çalışma sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hedeflerin tanınması için aktif olarak birlikte çalışmak gerekmesi nedeniyle ikincil ve birincil radar yöntemleri bağlaşık işletilir. Birlikte çalışma mevcut değilse ikincil radarda hedef tanımak mümkün olmaz.

Klasik radar (birincil radar ) ile havadaki uçakların konumu belirlenebilir, fakat bunların yansıyan sinyallerinden bir dost ya da düşman uçağı olup olmadığını anlaşılamaz. Bu bilgi şöyle bir düzenleme ile alınabilir; uçaktaki transpondere bir sorgulama sinyali yollanır ve bu sinyal özel bir kodla transponder tarafından tetiklenerek yeniden radara yollanır. Gelen yanıt doğrudan ekranda görüntülenebilir ya da özel bir ekranda okunabilir.

Bu aslında aynı zamanda pilotla radyo bağlantısı vasıtasıyla belirli bir teknik veri alışverişinin yapıldığı bir iletişim yöntemidir. Fakat uçaklarının yeri belirlenirken aynı zamanda sinyal sürelerinin ölçümü de yapıldığından, sistem, sadece tarihsel nedenlerle bir bütün olarak "radar" olarak adlandırılır.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ SSR DHMİ Radar Sistemleri Şube Müdürlüğü. Erişim: 19 Ekim 2012

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Radar Temelleri