İkinci Tarnovo İsyanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İsyanın yayıldığı bölgeler

İkinci Tarnovo İsyanı (Bulgarca: Vtoro tarnovsko vastanie), 1686 yılında Osmanlı yönetimine karşı bir eski Bulgar başkenti olan Tarnovo'da patlak veren ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından sert bir şekilde ezilmiş olan ayaklanmadır.

1686'da Rusya, Saksonya, Brandenburg ve Bavyera, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaşırken Ortaçağ'da Bulgaristan'ı yöneten ve Birinci Tarnovo İsyanı'nı çıkaran  Şişman hanedanlığının soyundan gelen Rostislav Stratimirovic, bu durumdan yararlanma kararı aldı. Rus Patriği Joachim ile ilişkiler kurdu ve ayaklanmaya hazırlık amacıyla Moskova'yı ziyaret etti. Stratimirovic, daha Bulgaristan'a gelmeden ayaklanmalar başladı. Kısa bir süre sonra Stratimirovic, yaklaşık 4 bin kişi ile Tarnovo'ya geri döndü.

Bununla birlikte, Osmanlı İmparatorluğu, ayaklanma çıktığı zaman savaştaydı. Ancak bu durum Osmanlı'nın çıkan isyana tepki göstermesine mani olmadı. Osmanlı Ordusu, ayaklanmayı bastırmak için harekete geçti ve vahşi bir şekilde kenti geri aldı. Rostislav Stratimirovic, Osmanlı topraklarını terk etti ve patriğin yeğeni Maria Dubrovska ile evlenerek Rusya'ya yerleşti.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]