İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi
Комплекс Українського державного музею Великої Вітчизняної війни 12.jpg
Genel bilgiler
Tür müze
Konum Kiev, Ukrayna
Açılış 1954 (64 yıl önce) (1954)
Tasarımcı Yevgeniy Vuçetiç

İkinci Dünya Savaşı'nda Ukrayna Tarihi Müzesi (Ukraynaca:Музей історії України у Другій світовій війні), Dinyeper Nehri'nin sağ kıyısındaki pitoresk tepelerde, Ukrayna'nın başkenti Kiev'in Pechersk bölgesinin güney eteklerinde bulunan Alman-Sovyet Savaşı'nı anmak için bir anıt kompleksidir. Hemen yakınında Anavatan Anıtı yer alır.

Anıt kompleksi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müze, Sovyet lideri Leonid Brejnev'in törenle 9 Mayıs'ta (Zafer Günü) (1981) açıldığı şimdiki yere kadar iki kez taşınmıştır. 21 Haziran 1996'da müze, Ulusal Müze'nin bugünkü statüsünü, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma'nın imzaladığı özel kararname ile onayladı. Anıt kompleksi, Dinyeper Nehri'ne bakan tepede 10 hektarlık (yaklaşık 24.7 dönüm) alanı kaplamaktadır.[1] Dünya Savaşı askeri teçhizatına sahip bir site olan "Şöhretin Alev" i ve "Kahramanlar Şehirler" adlı dev kase içerir. Müzelerden biri de 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyet ordusu tarafından kullanılan silahlanmayı sergiliyor. Sokaktaki heykeller Sovyet sınırını 1941 Alman işgali, Nazi işgali (Barbarossa Harekâtı) korkuları, partizan mücadelesi, ev cephesinde adanmış çalışma ve Dinyeper Taarruzu'ndan cesur savunmayı tasvir ediyor.[2]

Yevgeniy Vuçetiç tarafından yaptırılan "Anavatan" ("Мати-Батьківщина") anıtsal heykeri müze binasında 62 metre yüksekliktedir ve toplam yapı 102 m-dir. Ölçülerek 530 ton ağırlığındadır. Heykeli sağdaki kılıç 16 m uzunluğunda ve 9 ton ağırlığa sahip. Soldaki eli Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arması silahlarının kolları ile 13 m x 8 m kalkan koruyacak şekildedir. Müze Anıtı salonunda 11.600'den fazla askerin oyma isimleri bulunan mermer plaklar ve savaş sırasında Sovyetler Birliği Kahramanı ve Sosyalist Emek Kahramanı Madalyası ile onurlandırılan 200'den fazla işçi görüntüleniyor.[3] Müzenin altındaki tepede geleneksel çiçek gösterileri yapılır.

Temmuz 2015'e kadar müzenin resmi adı "Büyük Yurtseverlik Savaşı Müzesi" idi. Nisan 2015'te Ukrayna parlamentosu, bir "decommunization" girişiminde Komünist semboller, sokak isimleri ve anıtların yanı sıra "Büyük Yurtsever Savaş" terimine yapılan göndermeleri yasakladı. 16 Mayıs 2015'te Kültür Bakanı Vyacheslav Kyrylenko, müzenin adını değiştireceğini söyledi.[4] İki ay sonra müze resmen adını değiştirdi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]