İçeriğe atla

İki eşlilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elkanah ve iki karısı

İki eşlilik veya bigami, tek eşliliğin zorunlu olduğu kültürlerde, bir kişiyle yasal olarak evliyken bir başkasıyla evliliğe girme eylemidir.[1] Çiftin fiili olarak ayrılmış olması evli kişiler olarak medeni hallerini değiştirmez. Bir kişinin eşinden boşanma sürecinde olması durumunda, boşanma ilgili yargı yasasına göre kesin hale gelene kadar o kişi yasal olarak evli kabul edilir. Bigami yasaları, fiili veya birlikte yaşama ilişkisi içindeki veya yasal olarak evliyken bu tür ilişkilere giren çiftler için geçerli değildir. Önceki evlilik herhangi bir nedenle geçersizse çift evli değildir ve bu nedenle her bir taraf, iki eşlilik yasalarına aykırı düşmeden başka biriyle evlenmekte özgürdür.

İki eşlilik yalnızca tek eşli evlilikleri tanıyan çoğu ülkede bir suçtur. Bu yüzden gerçekleştiğinde çoğu zaman ne birinci ne de ikinci eş diğerinden haberdar değildir. Birkaç istisna dışında (Mısır ve İran gibi) iki eşlilik yasalarına sahip ülkelerde önceki eşin rızası, genellikle geçersiz sayılan ikinci evliliğin yasallığı üzerinde hiçbir fark yaratmaz.

İki eşlilik karşıtı yasaların tarihi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Hıristiyanlık Roma İmparatorluğu'nun resmi dini haline gelmeden önce bile Diocletianus ve Maximian 285'te katı çok eşlilik karşıtı yasalar çıkardılar. Klasik Yunanistan ve Roma'da geleneksel olarak olduğu gibi, tek eşliliği yasal evlilik ilişkisinin tek biçimi olarak zorunlu kılan AD.393'te [kaynak belirtilmeli] Roma İmparatoru I. Theodosius, çok eşlilik yasağını Yahudileride kapsayacak şekilde genişletmek için bir imparatorluk fermanı yayınladı. 1000 yılında Haham Gershom ben Judah, Hristiyan bir ortamda yaşayan Aşkenaz Yahudi topluluklarında çok eşliliğin kabul edilemez olduğuna hükmetti.

  1. ^ "Definition of BIGAMY". www.merriam-webster.com. 28 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Nisan 2018. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]