İki devletli çözüm (Kıbrıs)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

iki devletli çözüm,[1] Kıbrıs anlaşmazlığına yönelik Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için çeşitli önerilerin aksine, Kıbrıs adasının kuzeyde bir Kıbrıs Türk Devleti'ne ve güneyde bir Kıbrıs Rum Devleti'ne bölünmesini ifade etmektedir.

İki devletli çözüm, Kıbrıslı Rumların adanın güney kısmını yönettiği, Kıbrıslı Türklerin ise adanın kuzey kısmını yönettiği statükonun devamını gerektirecek.

2007 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapılan ankette, Kıbrıslı Türklerin % 60'ının Kıbrıs sorununun iki devletli çözüm fikrini desteklemektedir.[1] 2009 yılında KADEM Araştırma tarafından yapılan bir başka ankette, Kıbrıslı Türkler arasında iki devletli çözüme %77,9'luk bir destek olduğu ve % 63'ünün barış görüşmelerinin başarısı konusunda şüpheli olduğunu belirtmiştir.[1] Genel olarak, Türkiye Cumhuriyeti, iki devletin çözümüne, yeniden birleşmeye alternatif olarak görmektedir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2014 yılında Kuzey Lefkoşa ziyareti sırasında büyük çoğunluğun iki devletli çözüme verdiği desteği dile getirdi.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Salih, Halil İbrahim (2013). Reshaping of Cyprus: A Two-State Solution. US: Xlibris. s. 220. ISBN 978-1-4797-8014-3. 
  2. ^ Kempton two state solution