İki çenekliler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
17.15, 17 Temmuz 2016 tarihinde Kudelski (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17371933 numaralı sürüm ({{lang}} → {{dil}} AWB ile)
İki çenekliler
Chataigne.JPG
İki çenekli bir bitki, Castanea sativa (kestane)
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae
Klad Angiospermae (Kapalı tohumlular)
Klad Eudicotidae (İki çenekliler)
Takımlar

Metne bakınız.

İki çenekliler ya da ödikotlar (Şablon:Dil-la), embriyonlarında iki çenek (kotiledon) bulunan bir çiçekli bitkiler grubudur.

Yaklaşık 199.350 (IUCN sistemine göre) türle temsil edilirler. Çiçekli bitkilerden tek çenekliler, iki çeneklilerden farklı olarak, tek embriyonik yaprak (çenek) içerirler. Genel olarak otsu ve odunsu özelliklerdir. Tek yıllık, iki yıllık ve çok yıllık olabilirler. İletim demetleri dairesel dizilişlidir. Çok yıllık olanların iletim demetlerinde floem ile ksilem arasında bulunan kambiyum sayesinde sekonder kalınlaşma görülür. Yapraklar geniş olup, ağsı damarlanma gösterirler. Çiçek parçalarının sayısı çok değişiktir. Çiçek örtüsü (periant), çanak yaprak (sepal) ve taç yaprak (petal) olarak farklılaşmıştır. Tohumları iki çenek (kotiledon) bulundurduğu için dikotil bitkiler olarak adlandırılmışlardır. Ana kök iyi gelişmiştir ve üzerinde sekonder kökler bulunur.

APG III sistemine göre takımlar

Buxales - Proteales - Ranunculales - Sabiaceae - Trochodendrales