İbrahim Peçevî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İbrahim Peçevi sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

İbrahim Peçevî veya Peçuylu İbrahim Efendi (1572 – 1650), Macaristan doğumlu Osmanlı tarihçisidir.

Macarlar tarafından (vakanüvis) adıyla tanınır. Annesi Boşnak ailesi Sokollu'ya (Sokolović) mensup olan ve soylu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Peçevî 14 yaşında babasını kaybedince, akrabası olan Anadolu Beylerbeyi Lala Mehmet Paşa'ya bağlanmış ve onun korumasında eserler vermiştir. Pek çok kez Osmanlı-Avusturya savaşlarına katılan Peçevî, Anadolu ve Rumeli'de defderdarlık görevlerinde de bulunmuştur.

1641 yılında devlet görevinden çekilerek tarihini yazmaya başlamıştır. Bu tarih eserinden özellikle 1520-1640 dönemini incelemiştir. Peçevî bu eserinde kullandığı kaynakları gayet açık belirtmiştir ve eserini yazarken daha önce yazılmış pek çok tarih kitabını incelemiştir. Böylece Osmanlı tarihçilerinin arasında ilk defa olarak Avrupalı tarihçilerin eserlerine, özellikle Macarca yazılmış tarih eserlerine kaynak vermiştir.[1] Yazdığı iki ciltlik Târih-i Peçevî 17. yüzyıl ve öncesi Osmanlı tarihinin en önemli kaynaklarından biridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İlber Ortaylı-Gelenekten Geleceğe, makale "Osmanlılar'ın Tarih Yazıcılığı Üzerine", s.43

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İbrahim Peçevî (haz. Murat Uraz), (1969) Peçevi Tarihi 2 Cilt, İstanbul:Nesriyat Yurdu.
  • İbrahim Efendi Peçevî (haz. Bekir Sıtkı Baykal), (1999) Peçevi Tarihi 2 Cilt, Ankara: Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları;