İçeriğe atla

İbrahim Ludî

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İbrahim Ludî
Delhi Sultanı
Hüküm süresi22 Kasım 1517 - 20 Nisan 1526
Önce gelenİskender Ludî
Sonra gelenBabür tarafından sonlandırıldı.
Ölüm20 Nisan 1526
Panipat, Hindistan
Tam adı
İbrahim bin İskender Ludî
HanedanLudîler
Babasıİskender Ludî
Diniİslam

İbrahim Ludî (Farsça: ابراهیم لودی; d. (?) - ö. 20 Nisan 1526, Panipat), Ludîler Hanedanı'ndan son Delhi Sultanlığı sultanı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası İskender Ludî'nin ölümü üzerine en büyük oğlu olarak 22 Kasım 1517'de tahta çıktı. Bu duruma karşı çıkan muhalifleri kardeşi Celal Han'ın etrafında toplanarak idareyi ikiye bölmek istediler ancak İbrahim Ludî kardeşinin üzerine ordu sevk ederek onu mağlup etti ve kardeşini ele geçirerek hapsetti.

Devletin ileri gelenlerine sert tutum göstermesi üzerine ayaklandılar. Bu ayaklanmaya Pencap Valisi Devlet Han'da katıldı. Devlet Han'ın Delhi'ye çağrıldı ancak bu çağrıya oğlunu göndererek icabet etti. Oğlunun baskı ve zulümlerden bahsetmesi üzerine geleceğini tehlikede gören Devlet Han BabürHindistan'a davet etti. Babür davete icabet ederek Hindistan'a yöneldi. Babür'ün ordusu ile İbrahim Ludî'nin ordusu Panipat'ta karşılaştı. İbrahim'in ordusunda 1000 kadar fil vardı ve asker sayısı da çok kalabalıktı. 20 Nisan 1526'da yapılan savaşta İbrahim mağlup oldu ve savaş alanında öldürüldü. Babür cenazesini defnettirerek vefat ettiği yere türbe yaptırdı.[1] Oğlunun ölümü üzerine Babür'ü zehirletmeye teşebbüs eden annesi Kâbil'e gönderilirken yolda intihar etmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A. S. Bazmee Ansari, TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 21, sayfa: 320