İTÜ Formua SAE takımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İTÜ Formula SAE Takımı [1] , 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans öğretimini sürdüren öğrenciler tarafından Formula SAE yarışmalarına katılmak üzere kurulmuştur. Takım, Türkiye'nin ilk öğrenci üretimi formula aracı Bee-R'ı [2] üç senelik bir çalışma sonucunda üreterek, 2010 yılında Amerika'nın Michigan eyaletinde gerçekleştirilen Formula SAE yarışına katılan ilk ve tek Türk takımı olmuştur.

Araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bee-R[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Formula SAE ekibinin ürettiği ilk araç Bee-R, 3 senelik bir çalışmanın ürünüdür. Aracın tüm tasarımı bilgisayar ortamında bitirildikten sonra aracın üretimi Türkiye’deki üretim olanaklarına paralel olarak ekip tarafından üretilmiştir.

Teknik Özellikler Bee-R
Şasi Kafes Boru 1020 Çeliği
Motor Gücü 80 hp (sınırlandırılmış)
Motor Elektroniği Performance Electronics ECU
Fren 240 mm diskler, çift pistonlu kaliperler
Maksimum Hız 160 km/h
Gövde Fiberglas
Süspansiyon Double Wishbone, AVO ayarlanabilir amörtisörler
Toplam Ağrlık 275 kg
0–100 km/h hızlanma 4 sn

F-Bee[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Formula SAE takımının ikinci formula aracı F-Bee’nin 2011 sonunda başlayan tasarım çalışmaları bitirilmiş ve 2012 Eylül ayında şasi üretimi tamamlanmıştır. F-Bee'nin üretim çalışmaları bazı sebeplerden dolayı 2013 yılı içerisinde durmuştur.[3]

Güncel Araç[değiştir | kaynağı değiştir]

İTÜ Formula SAE takımı ekibini büyük ölçüde yenileyerek 2013 Nisan'ında yepyeni bir araç tasarlamaya başlamıştır. 2014 Ağustos ayında tamamlanan aracın üretimi 16 ay sürmüştür. Araç 450cc hacminde tek silindir 4 zamanlı motoruyla Türkiye'nin ilk ve tek tek silindirli formula aracı unvanını alarak takımın bir ilke daha imza atmasına sebep olmuştur. Bu özellikte bir motorun seçilmesinde en önemli ölçütler yakıt tasarrufu, ağırlıktan kazanç ve ivmelenme avantajıdır. Ön verilere göre şu ana kadar yapılan araçlar içinde en hızlı olması beklenmektedir. Araçta ek olarak ön ve arka kanat yer almaktadır ayrıca arka kanatta DRS [4] teknolojisi kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak difüzörlere sahip araç bu yenilikleriyle ilklerin aracı unvanını birçok farklı yönden almıştır. Bu araç için hedeflenen ilk yarış 29 Ağustos'ta başlayacak olan İtalya [5] yarışıdır. Araca henüz bir isim verilmemiştir.

Formula SAE Takımının Katıldığı Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • FSAE Micgihan Yarışı (2010) [6]
  • Autoshow 2012[7]
  • İnovasyon Fuarı (2012) [8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]