İş yerinde şiddet

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İş yerinde şiddet, işçi veya işveren tarafından yol açılan, organizasyon ve çalışanlar için bir tehdit ögesine dönüşen, şiddet ve zorbalık içeren davranışların tümüdür.[1]

Çalışanların istismar edildiği, tehdit veya taciz edildiği, sağlıklarının ve güvenliklerinin riske atıldığı her tür davranış şiddet ögesi olarak görülebilir; bu tanım zarara yönelik potansiyeli olan durumları da kapsar. Sürekli sözel istismar ve tehdit çalışanlarda endişe ve stres yaratır. Şiddet, kalıcı fiziksel zarar veya ölümle de sonuçlabilir.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Hangi biçimde olursa olsun şiddet, yönetim ve çalışanlar için üzerinde durulması gereken bir konudur. Örgütsel moralin düşmesi, kuruluş imajının zedelenmesi, yeni çalışanlar bulmakta ve mevcut çalışanları tutmakta yaşanacak zorluklar, organizasyonların iş yerindeki şiddet nedeniyle karşı karşıya kalacakları durumlardan bazılarıdır. Ekstra maliyetlerin ortaya çıkması, sigorta primlerinde artış ve yasal cezalar karşılaşılabilecek parasal yüklerdir.

Nedenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İş yerinde şiddete başvurma nedenlerinden biri çıkar sağlamaya çalışmaktır. Daha hızlı veya etkin bir iş birliği beklentisi, ilgi veya yalnız bırakılma isteği bunlardan bazılarıdır. Şiddete başvuran kişiler sahip olmadıkları bir şeyin veya -başka bir şekilde yapamadıkları için- bu yolla diğerlerini etkilemenin peşinde olabilirler.

Nedenlerini anlamak, şiddeti azaltmak veya riski düşük tutmak için ilk adımdır.

İş yerinde şiddet çeşitli biçimlerde kendini gösterebilir :

  • Kuruluşla veya çalışanlarıyla ilgisi olmayan kişiler iş yerinden para veya ticari mal çalma amacıyla şiddete başvurabilir veya başka suçlar işleyebilirler.
  • Kuruluşla doğrudan ilgisi olmayan ancak bir çalışanın yakını olan kişiler diğer bir çalışana karşı şiddete başvurabilirler.
  • Kuruluştan ürün veya hizmet almış bir müşteri yaşadığı sorunlar nedeniyle şiddete başvurabilir.
  • Çalışanlar kendilerine veya çalışma arkadaşlarına adil davranılmadığını düşündükleri durumlarda veya çıkar amacıyla şiddete başvurabilirler

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Işık, İ. (2015). İnsan Kaynakları Yönetimi Profesyonellerinin İş Ortamındaki Zorbalık Davranışlarına Dair Perspektifleri: Zorbalığın Tanımı, Nedenleri ve Sonuçları. Çalışma ve Toplum, 4, 237-274. http://www.calismatoplum.org/sayi47/isik.pdf 5 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.