İş geliştirme merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İş geliştirme merkezi, kuruluş aşamasındaki girişim şirketlerine yönetim danışmanlığı, ofis alanı gibi hizmetler sunarak destek sunan kuruluştur. İşletme yönetimi eğitimi ve ofis alanıyla başlayıp girişim sermayesi finansmanıyla biten geniş kapsamlı hizmetler sunar.[1] Ulusal İş Kuluçka Birliği (NBIA), iş kuluçka merkezlerini bölgesel veya ulusal ekonomik kalkınma için katalizör bir araç olarak tanımlamaktadır. NBIA, üyelerinin kuluçka merkezlerini aşağıdaki beş kuluçka türüne göre sınıflandırır: akademik kurumlar; kâr amacı gütmeyen geliştirme şirketleri; kar amaçlı gayrimenkul geliştirme ve gayrimenkul değerleme uzmanlığı girişimleri; melek yatırım, sermaye şirketleri ve yatırım fonları.[2]

İş kuluçka merkezleri iş merkezi, bankalar, ticari alanlar, merkezi iş alanı, iş kümesi, iş parkı, bilim parkı, teknoloji merkezi, teknoloji kentleri kapsar. İş kuluçka merkezleri, araştırma ve teknoloji parklarından farklılık gösterir. Araştırma ve teknoloji parkları ise kurumsal, hükûmet veya üniversite laboratuvarlarından çok küçük şirketlere kadar her şeyi barındıran büyük ölçekli projeler verir. Çoğu araştırma ve teknoloji parkı, iş kuluçka programının ayırt edici özelliği olan iş asistanlığı hizmetleri sunmamaktadır. Ancak birçok araştırma ve teknoloji parkı kuluçka programlarına ev sahipliği yapmaktadır.[3]

İş geliştirme merkezi tanımına uyan ilk kuruluşun 1959 yılında Joseph L. Mancuso tarafından kurulan Batavia Sanayi Merkezi olduğu kabul edilmektedir.

İş geliştirme merkezleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What Is a Business Incubator and How Does It Work? | Indeed.com". 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024. 
  2. ^ "8 Types of Business Incubators Every Entrepreneur Should Know". OpenGrowth. 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024. 
  3. ^ "Guide To Build And Manage A Successful Business Incubator". HowDo. 17 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2024.