İş İngilizcesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İş İngilizcesi, özellikle iş alanına yönelik İngilizce (Business English). İşle ilgili kelime ve kavramları, iletişim biçimlerini, mektup örneklerini vb içerir. Birçok dil kursunun yurt içi ve yurt dışında İş İngilizcesine yönelik eğitim programları bulunmaktadır.

İşle ilgili başlıca şu alanlarda kullanılan temel İngilizce kelimeler ve kavramlar İş İngilizcesi kapsamına girer: pazarlama (marketing), iletişim (telecommunications), sunum (presentation), satış (selling), reklamcılık (advertising), muhasebe (accounting), para (money), finans (finance), ekonomi (economics), alışveriş (shopping), ticaret (trade), iş-çalışma (job, business - work, working), kariyer (career), yönetim (management), bankacılık (banking), ithalat-ihracat (import-export), taşımacılık-lojistik (transportation-logistics), yolculuk-ziyaret (travel-visit)

Günümüzde İngilizce'nin uluslararası bir iletişim aracı haline geldiği düşünülürse, özellikle yurt dışı ile iş yapan kurumların bu alana önem vermesi ve bu konuda deneyimli kişileri istihdam etmesi gerekir. Üniversitelerin Yabancı Dil (İngilizce) ile İktisadi ve İdari Bilimler (İşletme, İktisat, Ekonomi, Dış Ticaret vb) bölümleri öğrencilerinin, gelecek iş yaşamları için önem vermeleri gereken bir konudur. İngilizce'de sıkça kullanılan bazı kelimelerin iş alanı söz konusu olduğunda farklı bir mana taşıyabileceği unutulmamalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]