Ürün (dergi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ürün Sosyalist Dergi
Urun logo.png
Tür Aylık Süreli Yayın
Format Dergi
Sahibi Ural Ateşer
Baş editör Nuri Samyeli
Kuruluş tarihi Ocak 1974
Dil Türkçe
Son yayım tarihi Nisan-Mayıs 2011
Genel merkez Sıraselviler Cad. Billurcu Sok. Ocaklı Han No:3/6 Beyoğlu / İstanbul
Slogan Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin
ISSN 1302-2520
Resmî site urundergisi.com

Ürün, Türkiye'de 2011 yılına dek yayımlanmış sosyalist dergidir.

Ürün Sosyalist Dergi (Temmuz 1974 - Ocak 1979)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürün Sosyalist Dergi'nin ilk sayısı Temmuz 1974'te yayınlanmıştır. Dergi, Türkiye Komünist Partisi'nin Atılım Dönemi'nin yasal alandaki sözcüsü konumundadır. Derginin kurucu sahibi Ural Ateşer, yazı işleri müdürü Nuri Samyeli'dir. Altıncı sayıdan itibaren yazı işleri müdürlüğünü Selçuk Uzun üstlenmiş, Ekim 1977'de yayınlanan 40. sayıdan Ocak 1979 tarihinde yayınlanan son 55. sayıya kadar derginin yazı işleri müdürlüğünü Ahmet Taştan devralmıştır. Ahmet Taştan, Ürün Sosyalist Dergi'de TKP programını yayınladığı gerekçesiyle yargılanmış dergi de kapatılmıştır. Derginin kurucusu Ural Ateşer şu an Almanya'da gazetecilik yapıyor. Ahmet Taştan ise İsveç'te siyasi göçmendir.

Ürün Kitap Dizisi (Ocak 1997 - Aralık 1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

15-16 Haziran 1996'da İzmir-Gümüldür'de çeşitli illerden gelen gruplarla bir toplantı yapılır. Bu toplantıya TBKP dönemi likidasyonuna karşı çıkan 10 Eylül (dergi) çevresi de katılır. Toplantıda alınan kararlardan biri de 28-29 Ocak tarihine kadar Ürün adında bir dergi çıkarmak olur. Ocak 1997'de ilk sayısını çıkartır. 5. sayıda Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Ürün Kitap Dizisi'ni süreli yayın olduğu gerekçesiyle yayını durdurma kararı alır. Ürün Kitap Dizisi 6 sayı çıkabilmiştir.

Ürün Sosyalist Dergi (Nisan 1999 - Ocak 2012 )[değiştir | kaynağı değiştir]

Ürün Sosyalist Dergi Nisan 1999'da tekrardan yayına başlar. Yayınlarında, hayatını Türkiye Komünist Partisi çizgisiyle devam ettirdiğini belirtmektedir.[1] 33 sayı yayınlanan Ürün Sosyalist Dergi son sayısında Ürün Sosyalist Dergi'yi TKP'nin yasal olarak kurulma çalışmalarına katılması için sona erdirdiklerini açıklar. Bundan sonraki siyasi yaşamını Suphi'den Bilen'e Gelenek Yaşıyor platformunda devam ettireceklerini açıklar.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]