Üniversite dersi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avustralya Savunma Kuvvetleri Akademisi'nde bir ders

Üniversite dersi öğretim görevlisi, üniversite veya kolej öğretmeni tarafından belirli bir konu hakkında bilgi vermek veya insanlara ders vermek amacıyla yapılan sözlü bir seminer ve sunumdur. Dersler, kritik bilgileri, tarihi, geçmişi, teorileri ve denklemleri iletmek ve sınav hazırlığı için kullanılır.[1] Genellikle, öğretim üyesi odanın önünde durur ve dersin içeriğiyle ilgili bilgileri okur.

Her ne kadar dersler bir öğretim yöntemi olarak eleştirilse de, üniversiteler, kurslarının büyük çoğunluğu için henüz pratik alternatif öğretim yöntemleri bulamamışlardır. Eleştirmenler, ders vermenin esas olarak önemli izleyici katılımı içermeyen, ancak pasif öğrenmeye dayanan tek yönlü bir iletişim yöntemi olduğuna işaret etmektedir.[2] Bu nedenle, ders anlatımı aktif öğrenme ile karşılaştırılır. Yetenekli konuşmacılar tarafından verilen dersler oldukça uyarıcı olabilir; en azından, dersler çok sayıda öğrenciyi belirli bir çalışma alanına sokmanın hızlı, ucuz ve etkili bir yolu olarak akademi'de hayatta kaldı.

Derslerin sınıf dışında da önemli bir rolü vardır. Akademik ve bilimsel ödüller rutin olarak onurun bir parçası olarak bir ders içerir ve akademik konferanslar genellikle dersler üzerinde yoğunlaşır. Kamu konferansı bilimlerde ve sosyal hareketlerde uzun bir tarihe sahiptir. Örneğin kiralama salonu, tarihsel olarak, çok çeşitli konularda çok sayıda ücretsiz ve halka açık konferansa ev sahipliği yapmıştır.[3] Benzer şekilde, kiliseler, topluluk merkezleri, kütüphaneler, müzeler ve diğer kuruluşlar, görevlerinin veya seçmenlerinin çıkarlarının yakalanmasında konferanslara ev sahipliği yapmıştır. Dersler, kitaplar ve diğer medyadaki metin iletişiminin aksine, sözlü gelenekin bir devamıdır. Dersler bir tür gri edebiyat olarak düşünülebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 10 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 6 Kasım 2019. 
  3. ^ "Effects of different video lecture types on sustained attention, Emotion, cognitive load, and learning performance | Request PDF".