Üçlerkayası, İhsaniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçlerkayası
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe İhsaniye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 582
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
Posta kodu 03370

Üçlerkayası, Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar ili İhsaniye ilçesine bağlı olan Üçlerkayası Köyü tarihin her döneminde insanları topraklarında barındırmıştır.

köyün ilk adının Lion (Aslan) olduğu daha sonraları söyleniş tarzına dayalı olarak Liğen olarak değiştiği yaşlılarımız beyanıdır. Cumhuriyet döneminde ise köydeki tarihi kayalar dikkate alınarak ÜÇLERKAYASI olarak adlandırılmıştır.

M.Ö. 2000 yıllarında bölgede Hititler hüküm sürmekteydi, M.Ö. 2000 li yılların sonuna doğru Frigler Anadolu’yu ele geçirerek uzun yıllar bölgeyi hakimiyetleri altına almışlar ve köyde Arslanlıkaya, Kapıkaya l ve Kapıkaya ll Kybele Kaya Anıtlarının yanı sıra Köy merkezinde pek çok sayıda kayalara oyulmuş yerleşim yerleri, sarnıçlar ve tanrılara sunaklar yapmışlardır. Bu eserler halen ayakta ve sağlamdır. Üçlerkayası kayalıklarında ve tepelerindeki mezarlardan daha sonraki yıllarda Romalıların yaşadıkları bilinmektedir. M.S. 375 yıllarındaki Büyük

Göçlerlerle Anadolu'ya gelen Türkler, Beylikler halinde bölgede hüküm sürmüşler, Selçuklularında Anadoluya gelmesiyle Devletleşmişlerdir. Türkiye Selçuklu Devleti/1092-1307 Sâhib Atâoğulları Beyliği/1275-1342 Sâhib-Atâoğulları Beyliği

Bu beyliğin kurucusu Ebû Bekir oğlu Hüseyin oğlu Sâhib Ata Fahreddin Ali, 1266'dan 1285'e kadar 19 yıl Türkiye vezîri idi. Büyük bir devlet adamı olarak tanınmış, pek çok da hayır eseri bırakmış, ilmi ve güzel sanatları himaye eylemiştir. Sâhib Ata, hayatında Afyon'u malikâne olarak aldı. O zamana kadar "Kara Hisar" denen şehre onun adına izafeten "Karahisâr-ı Sâhib dendi. Sonra "Afyonkarahisar" olmuştur Sâhib Ata, oğullarının niyabeti ile Afyon başkent olmak üzere çevrenin beyliğini idare etti. 1285 Kasımında Aksaray'da öldü. Oğulları Tâceddin Hüseyin ile Nusreteddin Hasan, 1276 Mayıs'ında yani babalarından önce öldürülmüşlerdi. Kızı Melike Hatun'un da adını biliyoruz. Yerine geçen torunu Şemseddin Ahmed Bey, Hasan Bey'in oğludur. Ahmed Bey, Germiyanoğlu'nun damadı idi. O da öldürülünce yerine oğulları Nusreteddin Ahmed ve Muzaffereddin Devlet beyler geçtiler. Ahmed Bey, tahttan feragat edip Kütahya'ya ana tarafından bağlı bulunduğu Germiyan Sarayı'na gitti. 1308'e kadar Türkiye Hakanlığı'nın bir parçasını teşkil eden beylik, sonuna kadar İlhanlılar'ı metbû tanımıştır. Önce bütün Afyon çevresine hâkimken, gittikçe küçülmüş, şehirle civarından ibaret kalmış, daha fazla Germiyan tesirine düşmüş, nihayet Germiyan beyliğine katılmıştır. Devlet Bey'in oğulları, Germiyanoğulları zamanında da şehirde nafiz olmuşlardır. Bazı kitaplarda Afyon'a, bu Devlet Bey'e izafeten "Kara-Hisâr-ı Devle" de denilmektedir.

Karamanoğlu Mehmed Bey ve düzmece Selçuklu şehzâdesi Siyavuş'un Konya'ya hâkim olmaları üzerine Sâhib Atâoğulları Karahisar'da asker toplayarak onlara karşı harekete geçtiler.Siyavuş ve Mehmed Bey de Akşehir istikametinde yürüdüler. Tâceddin Hüseyin ve Nusreddîn Hasan bu mücadelede öldürüldüler (1277). Bundan sonra beyliğin başına Hasan'ın oğlu Şemsedîn Mehmed geçti. Onun devrinden itibaren takriben yirmi yıl süreyle Denizli bölgesi Sâhib Atâoğulları ve Germiyanoğulları arasında bir çekişme sahası olmuştu. İlhanlı Beylerbeyi Emîr Çoban Anadolu'ya geldiği zaman itaatlerini bildiren Anadolu beylikleri arasında Sâhib Atâoğulları da bulunuyordu (1314). Bu beyliğin başında daha sonra Şemseddîn Mehmed'in oğlu Nusreteddîn Ahmed'i görüyoruz.

İlhanlıların Anadolu valisi Timurtaş, batı uçlarında, gaza (savaş) yapan TÜRKMENLERİ itaat altına almak için ilerlediği sırada Nusreteddîn Ahmed Germiyanoğullarının yanına kaçtı. Daha sonra Timurtaş'ın Mısır'a kaçmak zorunda kalması üzerine (1327) Nusreteddîn Ahmed ülkesine döndü ve Germiyanoğullarının hâkimiyetini tanıdı. Onun 1342'den sonra öldüğü tahmin ediliyor. Bu tarihten sonra Sâhib-Atâoğullarının toprakları Germiyanoğulları tarafından ilhak edilmiştir. Şu anda da Afyonkarahisar ilinde Beyliğin adını taşıyan bir mahalle mevcuttur.

Daha sonraki yıllarda Beylikler Osmanlı Devletine bağlanmıştır. Osmanlı Devletinin 1923'te son bulmasıyla yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak olup, kışları çok soğuk ve aşırı kar yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 545
2007 563
2000 582
1997 631

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ama PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır. Köy halkı arasında aşağı ve yukarı Cami olmak üzere iki adet cami bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde günde 20 ton süt işleme kapasiteli süt entegre tesisi bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

>>> köyün Resmi Web Sayfası