Üçdeğirmenler, Palu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Üçdeğirmenler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Palu
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 800
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23500

Üçdeğirmenler, Elâzığ ilinin Palu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

köy Palu ilçesine 10 km uzaklıktadır. Girişte dere kürik adlı piknik alanı bulunmaktadır. köy çok sulak bir yer olduğundan su kaynaklarımız oldukça fazladır. Hatta köyün içindeki suların tatları bile birbirinden farklıdır en meşhurları ini çalan,ini karaman,ini bahçe,dere kürük,ini cüm,ini gulan,sayrek gözesi, puar önü.(ini demek çeşme anlamına geliyor) köy yamaç bir alan üzerine kurulmasına rağmen oldukça düzenli bir yapıya sahiptir ve çok yeşilliktir.Ayrıca köyün içinde bulunan birçok göze ve kaynak suyu vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Ayrıca yazları çok serin olmakla birlikte yukarıda yazıldığı gibi karasal iklimin etkisiyle kış ayları soğuk geçmektedir. Ancak kuru soğuğu yoktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 687
2000 800
1997 839

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ancak son yıllarda hayvancılıkgiderek küçülmüş ve yerini tarıma bırakmıştır. Murat suyu kenarında büyük bir tarım arazisine sahiptir.Pirinç,Şeker Pancarı,Buğday,Arpa,Susam,Fasulye,Kavun,Karpuz ve sebze çeşitleri rahatlıkla yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ve şu an faal haldedir.Köyde 3 sınıflı bir okulun yanında tek sınıflı bir anaokulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyün içindeki yollar parke taşla inşa edilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]