Üç Küçük Domuzcuk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurnaz domuzcuk kurdu kazanda pişirirken. İllüstrasyon: Leonard Leslie Brooke.

Üç Küçük Domuzcuk, üç farklı malzeme ile ev inşa eden üç domuz hakkında bir İngiliz halk masalı. Büyük kötü kurt, sırasıyla saman ve çubuklardan yapılmış ilk iki domuzun evini havaya uçurur, ancak üçüncü domuzun tuğladan yapılmış evini yok edemez. Basılı versiyonlar 1840'lara dayanıyor, ancak hikâyenin kendisinin çok daha eski olduğu düşünülüyor. Hikâyede kullanılan ifadeler ve ondan çıkarılan çeşitli kıssadan hisseler, Batı kültürüne özgüdür. Üç Küçük Domuzun birçok versiyonu yıllar içinde yeniden yaratılmıştır veya değiştirilmiştir, bu da bazen kurdu nazik bir karakter haline getirmiştir. Aarne-Thompson sınıflandırma sisteminde B124[1] tipi bir halk masalıydı.

Geleneksel versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yavru domuzcuklar anneleriyle. J. Jacobs tarafından çizilen İllüstrasyon (New York, 1895)

Masal, The Three Little Pigs, The Nursery Rhymes of England'a James Halliwell-Phillipps tarafından dahil edildi.[2] Muhtemelen en iyi bilinen hikâyesi, ilk kez Halliwell'i kaynağı olarak kabul eden 19 Haziran 1890 tarihli Joseph Jacobs imzalı English Fairy Tales'de ortaya çıktı.[3] Hikâyenin en eski yayınlanan versiyonu olan 1853 tarihli Dartmoor'da domuzlar yerine üç küçük peri vardır.[4]

Hikâye, “kısmetini aramak” için anneleri tarafından dünyaya gönderilen ana karakterlerle başlar. İlk küçük domuz samandan bir ev inşa eder, ancak bir kurt onu havaya uçurur ve onu yutar. İkinci küçük domuz, kurtun da havaya uçtuğu bir sopa evi inşa eder ve ikinci küçük domuz da yutulur. Kurt ve domuz arasındaki her değişim, şuna benzer atasözü cümleleri içerir:

"Küçük domuz, küçük domuz, içeri girmeme izin ver."

"Hayır, hayır, katiyen olmaz"

"O zaman üfleyeceğim püfleyeceğim, ve evini havaya uçuracağım"

Üçüncü küçük domuz, kurtun havaya uçuramadığı bir tuğla ev inşa eder. Daha sonra, çeşitli yerlerde onunla tanışmak isteyerek domuzu kandırmaya çalışır, ancak her seferinde dolandırılır. Sonunda, kurt bacadan aşağı inmeye karar verir, bunun üzerine domuz, kaynar su kazanında kurdu yakalar, kapağı kapatır, pişirir ve onu yer.

Diğer versiyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı versiyonlarda, birinci ve ikinci küçük domuzlar, evlerini yıktıktan sonra kurt tarafından yenilmez, bunun yerine kardeşlerinin evine koşar ve kurt bacadan indikten sonra ya orijinali gibi ölür ya da kaçar ve asla her iki durumda da hayatta kalan üç küçük domuzu yemeye geri dönmez.

Hikâye, bu durumda "zıt üç" olarak ifade edilen üçün edebi kuralını kullanıyor, çünkü üçüncü domuzun tuğla evinin kurda dayanacak tek şey olduğu ortaya çıkıyor. Masal varyasyonları 1881'de Uncle Remus: His Songs and Sayings'de ortaya çıktı. 1883'te Nights with Uncle Remus'da domuzların yerini Brer tavşanı aldı. Andrew Lang, 1892'de yayınlanan The Green Fairy Book kitabına dahil etti, ancak kaynağını göstermedi. Jacobs'un domuzları isimsiz bırakan versiyonunun aksine, Lang'ın yeniden anlatımında domuzları Browny, Whitey ve Blacky olarak kullandı. Ayrıca, her bir domuzun karakterini keşfederek ve aralarındaki etkileşimi detaylandırarak kendini ayırdı.

Masalın 1904 uyarlaması, Kurt, saman evi havaya uçurur. İllüstrasyon: Leonard Leslie Brooke.
Masalın 1904 uyarlaması, Kurt, saman evi havaya uçurur. İllüstrasyon: Leonard Leslie Brooke

Daha sonraki uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney çizgi film[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye, Walt Disney tarafından 1933 yılında Silly Symphony olarak animasyon film formatında üretildi. Yapım, Fifer Pig, Fiddler Pig ve Practical Pig başrol karakterlerinden oluşuyordu. İlk ikisi hem anlamsız hem de kibirli olarak tasvir edilmiştir. Hikâye biraz yumuşatıldı. İlk iki domuz hala evlerini havaya uçurur, ancak kurttan kaçar. Ayrıca, kurt kaynatılmaz, sadece arkasını yakar ve kaçar. Kısa filmin popülaritesinin bir sonucu olarak sırasıyla 1934, 1936 ve 1939'da üç devam filmi izledi.

Warner Brothers ve MGM versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

1943'te, bir Merrie Melodies versiyonu da yapıldı, ciddi bir müzikal ele alış olan Polka'da Domuzlar'da her zamanki Friz Freleng görsel mizahı vardı. Hem Disney versiyonunun hem de Fantasia'nın parodisidir.

Sonraki tekrarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Al "Jazzbo" Collins, Üç Küçük Domuzcuk'un caz versiyonunu Lou Stein'ın piyanosu eşliğinde 1953 tarihli "steve allen's grimm fairy tales for hip kids" albümünde anlattı. Ayrıca 1953'te Tex Avery, "Üç Küçük Yavru" adlı bir Droopy karikatürü yaptı. Karikatürde kurt, Droopy ve kardeşleri Snoopy ve Loopy'yi yakalamaya çalışan Güney aksanlı bir köpek yakalayıcıdır (Daws Butler tarafından seslendirilir). 1992 Green Jellÿ şarkısı Three Little Pigs (ve kil animasyonu müzik videosu) hikâyeyi Los Angeles'a uyarlıyor . Kurt Harley Davidson motosiklet sürüyor, ilk küçük domuz bir gitarist, ikincisi esrarkeş ve üçüncüsü ise Hardvard Üniversitesi Mimarlık master'ı yapmış. Sonunda, üç domuz da tuğla eve barikat kuruyorlar ve domuz 9-1-1'i çağırıyor. John Rambo olay yerine gönderilir ve kurdu makineli tüfekle öldürür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Archived copy" (PDF). 6 Ekim 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2018. 
  2. ^ "Three Little Pigs and other folktales of Aarne-Thompson-Uther type 124". Folklore and Mythology Electronic Texts. University of Pittsburgh. 3 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2010. 
  3. ^ Tatar, Maria (2002). The Annotated Classic Fairy Tales (İngilizce). Norton. s. 206. ISBN 978-0-393-05163-6. 
  4. ^ English Forests and Forest Trees: Historical, Legendary, and Descriptive (London: Ingram, Cooke, and Company, 1853), pp. 189-90

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç Küçük Domuz Al "Jazzbo" Collins versiyonu7 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

  • The Three Little Pigs at The Big Cartoon DataBase