Üç öğreti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Konfüçyüs, Laozi'ya Gotama Buda'yı verirken.

Çin felsefesinde üç öğreti (Çince: 三教; pinyin: Sān Jiào) ifadesi; Konfüçyüsçülük, Taoizm ve Budizm'i birbirine uyumlu bir birleşme olarak kasteder.[1] Literatürde "üç öğreti" fikrine yapılan ilk göndermeler, 6. yüzyılın tanınmış bilgelerine dayanır.[1] İfade ayrıca bu birleşmeye dayanan, dini olmayan bir felsefeyi de kastedebilir.

Bu ifade ayrıca "birbirine uyumlu üç öğreti" (Çince: 三教合一; pinyin: Sān Jiào Hé Yī) şeklinde de kullanılır. Lin Zhao'en'in Ming Hanedanı döneminde kurduğu senkretik mezhebi de tanımlar. Bu mezhep kapsamında Sanyi öğretisi, Konfüçyüsçü, Budist ve Taoist inançlar, özyetiştirme için yararlılığına göre birbiriyle birleştirildi.[2] Alternatif olarak "birbirine uyumlu üç öğreti" ifadesi yaygın olarak, Lin Zhao'en'in kurduğu mezhebe atfetmeksizin sadece bu üç inanç sisteminin uzun geçmişi, karşılıklı etkisi ve (bazen) birbirine yönelik tamamlayıcı öğretilerini yansıtır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Sanjiao: The Three Teachings. Columbia University". 8 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2017. 
  2. ^ Kirkland, Russell. "Lin Zhaoen (Lin Chao-en: 1517-1598)" (PDF) (İngilizce). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Şubat 2011.