İçeriğe atla

Özgürlük Savaşçısı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özgürlük Savaşçısı
The Quest
The Quest film afişi
YönetmenJean-Claude Van Damme
YapımcıMoshe Diamant
Peter MacDonald
SenaristFrank Dux (hikâye)
Jean-Claude Van Damme (hikâye)
Steven Klein
Paul Mones
OyuncularJean-Claude Van Damme
Roger Moore
James Remar
Janet Gunn
Jack McGee
Aki Aleong
MüzikRandy Edelman
Görüntü yönetmeniDavid Gribble
KurguJohn F. Link
William J. Meshover
CinsiSinema filmi
TürüAksiyon/Macera
RenkRenkli
Yapım yılı1995
Çıkış tarih(ler)iTürkiye 19 Nisan 1996
Amerika Birleşik Devletleri 26 Nisan 1996
Süre94 dak
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$57.4 milyon $

Özgürlük Savaşçısı (İngilizce özgün adıyla: The Quest) Baş rollerinde Jean-Claude Van Damme ve Roger Moore'un oynadığı ve senaryosunu yine Jean-Claude Van Damme'ın yazdığı 1996 yılı ABD yapımı dövüş sanatları filmidir.

Kendi benliğini keşfetmek üzere macera dolu bir yolculuğa çıkan Chris, silah kaçakçıları tarafından kaçırılıp korsanlara satıldıktan ve yeraltı dünyasında kickboks kumarına bulaştıktan sonra kendini, Tayland'da sıra dışı bir adada bulur. Burada dünyanın her yerinden uzakdoğu sporlarınnın en usta isimleri gelerek önemli bir turnuvaya katılmaktadır. Bu durumu fırsat olarak kullanmaya karar veren Chris, turnuvaya katılarak Altın Ejderha ödülünü almaya kafasına koyar.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece geç saatte boş bir bar'a yaşlı bir adam (Jean-Claude Van Damme) girer ve bekler ve kısa bir süre sonra bir grup haydut gelir ve kasayı soymaya çalışır. Yaşlı adam el ele mücadele ile onları tek tek kolayca yener. Hayretler içinde kalan barmen, nasıl dövüşmeyi öğrendiğini sorar. Yaşlı adam "uzun zaman önceydi ..." diyerek sözlerine başlar.

Christopher Dubois (Jean-Claude Van Damme), yirmili yaşlarının ortasında, 1925'te New York'ta yaşayan bir yankesicidir. Çocukken yetim kalan Dubois, hırsızlık yaparak çok sayıda genç yetime bakmaktadır. Bir grup gangsterden büyük miktarda para çaldıktan sonra Dubois ve çocuklar gangsterler tarafından bulunur. Dubois gangsterlerle mücadele eder, ancak mücadele polisin dikkatini çeker. Çocuklara geri döneceğine dair söz verdikten sonra, limandaki bir tekneye gizlenerek polisten kaçar. Mürettebat tarafından gizlendiği ortaya çıkar ve silah kaçakçıları ve korsanlar tarafından hapsedilir ve gemide iş yapmaya zorlanır. Sonunda, mürettebat Dubois'in artık gerekli olmadığına karar verir, ancak öldürülmeden önce korsan gemisi, bir paralı asker olan İngiliz Lord Edgar Dobbs (Roger Moore) tarafından saldırıya uğrar. Dobbs ve Dubois mücadele esnasında birbirlerinin hayatlarını kurtarırlar. Lord Edgar Dobbs, Dubois'e eve dönmesine yardım etmeyi kabul eder, ancak onu kandırır ve Dubois'i Siam (Tayland) sahilindeki bir adada eski Muay Thai öğretmeninin kotrolü altında olan bir adama satar ve Dubois orada Muay Thai dövüşünde eğitilir.

Altı ay sonra Lord Edgar Dobbs ve ortağı Harri Smythe, Dubois'i tesadüfen Muay Thai maçında dövüşürken bulur ve yetenekli bir dövüşçü olduğunu görür. Dubois tekrar karşılaştığı Lord Edgar Dobbs'a Tibetteki gizli turnuvaya katılmak istediğini ve bunun için yardım etmesini ister. Aralarında karşılıklı bir anlaşma yaparlar. Bu anlaşmaya göre Dobbs, Dubois'i turnaya götürecek ve masraflarını karşılayacak ve Dubois rakipleriyle dövüşürken o da Altın Ejder heykelini çalacaktır. Özgürlüğünü köle tüccarından satın alarak Dubois'e yardım etmeye başlar. Fakat bir sorun vardır. Turnuva tarafından dünyanın dört bir yanına elçiler vasıtasıyla gönderilen ve içinde turnuvanın nerede yapılacağını gösteren haritanın da bulunduğu orijinal davetiyenin olması gerekmektedir. Bu sorunu çözmek için harekete geçerler. Ağır sıklet boks şampiyonu olan ve ABD'yi Tibet'in Kayıp Şehrinde düzenlenen Ghang-gheng adlı Kumite benzeri turnuvada temsil edecek kişi olan Maxie Devine ismindeki dövüşçüyü kandırarak, kendilerini Ghang-gheng turnuvasının temsilcileri olarak tanıtır ve karşılarlar. Almanya, Sovyetler Birliği, İskoçya, İspanya, Türkiye, Brezilya, Kore, Siam, Yunanistan, Fransa, Çin, Japonya, Okinawa, Afrika ve Moğolistan temsilcileri eleme maçlarına gelirler. Turnuvanın galibi, katı altından, Altın Ejder'den yapılmış değerli bir heykel alacaktır. Yolculuk boyunca Amerikalı muhabir Carrie Newton ve yanında ABD'yi temsilen ağır sıklet boks şampiyonu Maxie Devine vardır. Maxie Devine, resmi olarak ABD'yi temsil eden dövüşçüdür fakat Dubois ile aralarında bir anlaşmazlık sonucu kavga etmek ister, Dubois istemez fakat ısrarlı olan Maxie Devine ile dövüşmek zorunda kalır ve kolayca onu yener. Bunun üzerine Maxie Devine ülkesini kendisinin değil, Dubois'in temsil etmesi gerektiğini düşünerek, komite tarafından kendisine gönderilen dövüş turnuvası davetiyesini Dubois'e verir. Dubois artık kendisi dövüşecektir.

Dubois nihayetinde rakiplerini tek tek yenerek finale çıkar. Finalde Moğolistan temsilcisi Khan'ı zorda olsa yenerek turnuvayı kazanır ve ona bir madalya verilir ve en büyük savaşçı ilan edilir, ancak Altın Ejderha'yı almayı kabul etmez. Bunun yerine, daha önce Altın Ejderha'yı çalmaya çalıştığı için ölüme mahkûm edilen Dobbs ve yoldaşı Harri'nin hayatlarının bağışlanmasını ister. İsteği yerine getirilir.

Sonunda her şey hepsi için iyi olmuştur. Devine, birçok büyük dövüşçü yetiştirmeye yardımcı olur ve çok ünlü biri olur. Dobbs ve Harri, Amazon'un derinliklerinde bir ticaret yeri açarlar. Dubois, söz verdiği gibi New York'a dönmüş ve çocukları sokaklardan uzaklaştırmıştır. Son sahnede, 'The Quest' başlıklı ve Carrie Newton tarafından yazıldığını gösteren bir kitap kapanır.

Ghang-gheng dövüş turnuvası[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci Tur Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sovyetler Birliği - İspanya
 • Japonya VS Okinawa
 • Fransa VS Brezilya
 • Çin - Kore
 • Türkiye VS İskoçya
 • Siam VS Afrika
 • Almanya VS Amerika Birleşik Devletleri
 • Moğolistan VS Yunanistan

ELENDİ: Sovyetler Birliği, Okinawa, Fransa, Kore, İskoçya, Afrika, Almanya, Yunanistan

İkinci Tur Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Japonya VS Türkiye
 • Brezilya VS Çin
 • Moğolistan VS Siam
 • İspanya VS Amerika Birleşik Devletleri

ELENDİ: Türkiye, Brezilya, Siam, İspanya

Yarı Final Maçları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Amerika Birleşik Devletleri VS Çin
 • Moğolistan VS Japonya

ELENDİ: Çin, Japonya

Final Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Amerika Birleşik Devletleri VS Moğolistan

KAZANAN: Amerika Birleşik Devletleri

ELENDİ: Moğolistan

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Quest, Tayland'ın Bangkok ve Phuket şehirlerinde ve New York sahneleri ise Kanada'da, Montréal, Québec'de çekilmiştir. Çekimler 1 Mart 1995 - 17 Mayıs 1995 tarihleri arasında gerçekleşmiştir.

Gişe ve tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'deki ilk haftasonunda 7 milyon dolar hasılat elde etti.[1] 6 Mayıs haftasında en fazla hasılat sıralamasında üçüncü oldu.[2] Nihayetinde Amerikan gişesinde 21.6 milyon dolar ve uluslararası alanda 35.8 milyon dolar toplam 57.4 milyon dolar hasılat elde etti.[3]

Birçok profesyonel film eleştirmeninin tepkisi, filmin ince senaryosunu, Jean-Claude Van Damme'ın yönünü ve Van Damme'nin önceki Bloodsport filmine çok benzediğini göstererek olumsuzdu. Bununla birlikte, bazı eleştirmenler filmin yapım değerlerini, güzel yerlerini ve Roger Moore'un performansını överken, dövüş sanatları filmlerin hayranları The Quest'i dünyanın dört bir yanından çeşitli dövüş stillerini sergilediği için övgüde bulundu.[4][5][6][7][8] Rotten Tomatoes web sitesinde, filmi inceleyen 21 kişi tarafından ve % 3.7 / 10 ortalama oylamaya göre % 14 onay aldı.[9]

CinemaScore tarafından ankete katılan seyirciler filme A +'dan F ölçeğinde ortalama "B" notu verdi.[10]

İlginç bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lord Edgar Dobbs (Sir Roger Moore) Christopher Dubois'i (Jean-Claude Van Damme) Muay Thai Adası'na götürür ve satar. Moore, Altın Tabancalı Adam'ın (1974) son sahnelerini çekerken bu adada bulunuyordu. Burası Tayland'daki Phi Phi Adalarıdır.
 • Film yapımının parası bittiği zaman, yapımcılar çekim ekibinin birçoğunun zamanlamayı filme almak için ücretsiz çalışmasını istedi fakat söz konusu ekibin onlara gülmüş ve grev yapmakla tehdit etmişlerdir. Bunun için yapımcılar geri kalan çekimler için gerekli parayı derhal buldular.
 • Jean-Claude Van Damme, Oliver Stone'un yönetmesini istemiş, ancak Oliver kibarca reddetmiştir.
 • Sir Roger Moore otobiyografisinde Jean-Claude Van Damme ve Yapımcı Moshe Diamant'ı çok sevmediğini yazmıştır.
 • Sir Roger Moore, filmin yapımcıları tarafından film afişlerinde isminin "üst bölümde" yer alacağı sözünü almıştı, ancak sonradan adının oyuncular isimlerinin daha da aşağı da olduğunu görünce şoke olmuştur.
 • Bu Jean-Claude Van Damme'ın ilk yönetmenlik denemesiydi.
 • Universal Pictures ile yaptığı beş filmlik sözleşme altında Jean-Claude Van Damme'ın oynadığı son filmdi.
 • Madonna, Carrie Newton karakteri için ilk seçimlerden biriydi.
 • Sir Roger Moore'un karakteri kendini "Dobbs. Lord Dobbs" diyerek tanıtıyor. Bu, geçmişte James Bond olarak oynadığı role açık bir atıftır.

Hatalar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İspanya'dan gelen dövüşçünün kemerinde Arnavut bayrağı var. (İspanyol dövüşçüyü oynayan aktör Pete Malota Arnavut kökenlidir.)
 • Film 1920'lerde düzenleniyor ve turnuva dünyadaki farklı egemen milletlerden dövüşçüler tarafından temsil ediliyor. Açıklanan ilk dövüşlerden biri "Okinawa vs. Japonya" karşılaşması ancak Okinawa 1879'dan beri yani turnuvadan 50 yıl önce Japonya'nın bir parçasıydı.
 • Açıklanan bir dövüşte "Siam ve rakibi Afrika" deniyor, ama Afrika bir ülke değil kıtadır!
 • Sözde Tibet'teki bölgelerden birinde, Padaung halkının uzun boyunlu kadınları görülüyor. Halbuki bu halk Güneydoğu Asya'da yaşamaktadırlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Welkos, Robert W. (30 Nisan 1996). "'The Quest' Finds Its Audience". The Los Angeles Times. 26 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010. 
 2. ^ Brennan, Judy (6 Mayıs 1996). "u'The Craft' Has the Knack for Scaring Up an Audience". Los Angeles Times. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2012. 
 3. ^ "The Quest". Box Office Mojo. 2 Aralık 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2018. 
 4. ^ Thomas, Kevin (26 Nisan 1996). "A Knockout for Director Van Damme". The Los Angeles Times. 29 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2010. 
 5. ^ Maslin, Janet (26 Nisan 1996). "FILM REVIEW;Van Damme as Auteur". The New York Times. 15 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2010. 
 6. ^ Levy, Emanuel (26 Nisan 1996). "The Quest". Variety. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2010. 
 7. ^ Lasalle, Mick (26 Nisan 1996). "'Quest' Great for Kicks". San Francisco Chronicle. 24 Ekim 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2010. 
 8. ^ McGavin, Patrick (26 Nisan 1996). "Van Damme's Directorial Debut 'Quest' Ambitious But Predictable". Chicago Tribune. 6 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2010. 
 9. ^ "The Quest (1996)". Rotten Tomatoes. Fandango. 28 Kasım 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2018. 
 10. ^ "CinemaScore". cinemascore.com. 10 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]