Özgürlük Günü (Belarus)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2007'de Belarus muhalefetince gerçekleştirilen Özgürlük Günü yürüyüşü

Özgürlük Günü (BelarusçaДзень Волі), Belarus Halk Cumhuriyeti'nin 1918'de bağımsızlığını ilanını anmak üzere 25 Mart'ta kutlanan ve resmî olmayan bir bayramdır.

Gün, 1920'lerin başından beri Belarus bağımsızlık hareketi tarafından Bağımsızlık Günü olarak kutlandı ve Beyaz Rus diasporası tarafından yaygın bir şekilde kutlandı.

ABD'de valiler ve Dwight Eisenhower, Ronald Reagan, George H. W. Bush, Bill Clinton da dahil olmak üzere ABD başkanları, 25 Mart vesilesiyle Beyaz Rus Amerikan toplumuna geleneksel olarak tebrik mesajları yayınladılar.[1][2]

Bugünkü Belarus'da, cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yönetimindeki mevcut Belarus hükûmetine büyük ölçüde karşı çıkan insanlar ve gruplar tatili kutluyor. Hükûmet, Belarus Halk Cumhuriyeti'nin 1918'de Belarus'u işgal eden Almanlar tarafından oluşturulmasını gerekçe göstererek bunu tanımıyor. Tatil kutlamaları, hükûmet karşıtı protestolar için yıllık bir fırsattır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BELARUSIAN INDEPENDENCE DAY IN NEW YORK – PROCLAMATION BY MAYOR RUDI GIULIANI". 2 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2020. 
  2. ^ "ANNIVERSARY OF THE BELARUSIAN DEMOCRATIC REPUBLIC – GREETING FROM US PRESIDENT BILL CLINTON, 1995". 17 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2020.