Özgürlük Anıtı (Riga)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Monumento a la Libertad, Riga, Letonia, 2012-08-07, DD 10.JPG

Özgürlük Anıtı (LetoncaBrīvības piemineklis), Letonya'nın başkenti Riga'da, Letonya Bağımsızlık Savaşı'nda (1918-1920) ölen askerler anısına 1935'te dikilmiş anıttır.

Letonya'nın simgelerinden biri olarak kabul edilir.[1] Granit, traverten ve bakırdan yapılmış anıt 42 metre yüksekliğindedir. Anıtın bulunduğu yer, Riga'daki resmi törenlerin ve sosyal olayların gerçekleştiği bir noktadır.[2]

Anıt, Letonya tarihini anlatan on üç heykel ve rölyeften oluşur; ortasında 19 m yüksekliğinde dikilitaş yükselir.[1] Dikilitaşın üzerinde ise 9 m yüksekliğinde özgürlük figürü vardır. Figür, başının üzerinde 3 yıldız tutan bir genç kadın şeklindedir. Bu üç yıldız Letonya'nın üç bölgesini (Kurzeme, Vidzeme and Latgale) simgeler.

Özgürlük için verilen mücadeleyi simgeleyen bir anıt yapılması fikri, 1922'de Letonya'nın ilk dışişleri bakanı olan Zigfrīds Anna Meierovics'tan gelmişti. 1929'da düzenlenen yarışmanın birincisi heykeltıraş Kārlis Zāle'nin projesinin uygulanmasına karar verildi. Eski şehrin girişinde geçmişte I. Petro'nun atlı heykelinin bulunduğu yerde inşaat 1931'de başlamış; açılışı 18 Kasım 1935'te yapılmıştır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]