Özgür Demirtaş

Page yarı korumaya alındı
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Özgür Demirtaş
DoğumKemal Özgür Demirtaş
12 Ağustos 1975 (48 yaşında)
Ankara, Türkiye
İkametİstanbul
VatandaşlıkTürkiye Türkiye
Eğitimİzmir Atatürk Lisesi
Boğaziçi Üniversitesi
Boston College
MeslekFinans uzmanı, mühendis, akademisyen, yazar
Etkin yıllar(1998-günümüz)
EvlilikNeslihan Küçükoğlu
Çocuk(lar)1

Kemal Özgür Demirtaş (12 Ağustos 1975; Ankara), Türk finans profesörü, mühendis, akademisyen ve yazar.

Yaşamı ve akademik kariyeri

Ankara’da doğdu. Babası Şanlıurfa Siverekli[1] ve Hadidi aşiretindendir,[2] annesinin ise bir tarafı Selanik göçmeni, diğer tarafı Afyonkarahisar, Dinarlıdır.[3] İlkokul eğitimini Manisa'nın Salihli ilçesinde, ardından Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesinde tamamladıktan sonra üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1998 yılında mezun oldu.[4]

Finans doktorası için Boston College'a gitti; çalışmalarını 2003 yılında tamamladı ve 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı. Aynı yıl Baruch College'da yardımcı doçent pozisyonunda çalışmaya başladı. Buradaki Finans Bölümünde ve ardından İşletme Fakültesi'nde "öğretim alanında" en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "Üstün Öğretim Madalyası"na layık görüldü. 2004 yılından başlamak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.

2007 yılında doçent unvanını kazanarak City University of New York’ta kalıcı bir akademik pozisyon elde etti.[5] Aynı zamanda NYU-Stern School of Business'da da dersler verdi. 2010 yılında ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya'da 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, öğretim alanında 1 milyon profesör arasında ilk 20 içerisinde gösterildi.

Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics) yayımlandı. 35’in üzerinde akademik yayın yaptı. Özel yatırım fonları hakkındaki kitabı Academic Press tarafından basıldı.

2012 yılı Eylül ayında ABD’deki işinden ayrıldı ve Sabancı Üniversitesi'ne Finans Kürsüsü Başkanı olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa Araştırma Fonu'nu kazandı.[4] Aynı üniversitede kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi'nin (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Akbank’ın Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği gibi pozisyonlarda yer aldı.

Halen birçok büyük şirket ve holding için danışmanlık yapmakta; Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaktadır. Aynı zamanda başta biyoteknoloji sektörü olmak üzere birçok sektörde melek yatırımcıdır.[6]

Kişisel yaşamı

Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir ve bir çocuk babasıdır. "Prof. Dr. Özgür Demirtaş" isimli bir YouTube kanalı bulunmaktadır.[7]

Kaynakça

  1. ^ "Babam Urfa Siverekli :-)". Twitter. 13 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2021. 
  2. ^ "Hadidi". Twitter. 13 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2021. 
  3. ^ Özgür Demirtaş, Sunay Akın. Sunay Akın ile İşte O Çocuk. 5 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2023. 
  4. ^ a b "Özgür Demirtaş". Pazarlamasyon. 29 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 
  5. ^ "Professor Ozgur Demirtas". Speaker Agency UK (İngilizce). 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 
  6. ^ "CEF - Center of Excellence in Finance". cef.sabanciuniv.edu. 5 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2022. 
  7. ^ "Prof. Dr. Özgür Demirtaş's Real-Time Subscriber Count - Social Blade YouTube Stats | YouTube Statistics". socialblade.com. 7 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2022.