Özgür Demirtaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özgür Demirtaş
Doğum Kemal Özgür Demirtaş
12 Ağustos 1975 (1975-08-12) (45 yaşında)
Ankara, Türkiye
İkamet İstanbul
Vatandaşlık Türkiye Türkiye
Eğitim İzmir Atatürk Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Boston College'da Finans Doktorası yapmıştır.
Meslek Ekonomist, mühendis, akademisyen, yazar
Etkin yıllar (1998-günümüz)
Evlilik Neslihan Küçükoğlu

Kemal Özgür Demirtaş (d. 12 Ağustos 1975, Ankara), Türk finans profesörü, mühendis, akademisyen ve yazardır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlkokul eğitimini Manisa'nın Salihli ilçesinde tamamlamış, ardından Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra üniversite yerleştirme sınavında ilk 50 içerisinde yer alarak Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü kazanmıştır.[1] Lisans eğitimini tamamlamasının ardından yüksek lisans seviyesini atlayarak 1998 yılında Finans doktorası için Boston College'a kabul almış ve 2003 yılında doktor unvanını kazanmıştır. Aynı yıl içerisinde Baruch College City University of New York'ta yardımcı doçent unvanıyla akademik kariyerine başlamıştır. 31 yaşında Baruch College City University of New York'da tenür unvanını kazanmıştır.[2] Aynı zamanda NYU-Stern School of Business'da da dersler vermiştir. Akademik çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinden, Journal of Financial Economics, Management Science, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis ve Review of Finance'de yayınlanmıştır. 2012 yılında tenür ünvanını bırakarak Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanlığını yürütmeye başlamıştır.[1]

Kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi Kurucu Başkanlığı, Akbank Yönetim Kurulu Üyeliği, FODER Yönetim Kurulu Üyeliği, Yeni Bir Lider Yönetim Kurulu üyeliği ve bir çok holding danışmanlıklarını yürütmektedir. Bunların yanında 2012-2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği, TAYSAD ve DASK danışmanlıklarını da yürütmüştür.

Özgür Demirtaş, Neslihan Küçükoğlu Demirtaş ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Özgür Demirtaş". Pazarlamasyon. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 
  2. ^ "Professor Ozgur Demirtas". Speaker Agency UK (İngilizce). Erişim tarihi: 20 Şubat 2021.