İçeriğe atla

Burjuvazi: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
Burjuva, köylü, işçi (ploreterya) ya da soylu sınıfına dahil olmayıp, özelliğini zenginliğinden alan kentli kişi.<ref name="oxu">Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, ''bourgeois''</ref> Bu kimselerin oluşturduğu sosyal sınıfa da burjuvazi denir. Bu kavram Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılan Komünist Manifestosu'nda kapitalist orta sınıf anlamında kullanılmıştır. Zaman zaman eleştirel olarak materyalist ve sığ, tipik orta sınıf kimse anlamında da kullanılır. Kısaca toplumda eğitim ve kültürel bakımdan değil, çoğunlukla zenginliğe dayalı yapay yükseliş içinde olan kişi veya seçkin zümre anlamındadır.
 
:Sadece feodalizmde orta sınıftır. Kapitalizmde egemen sınıftır burjuvazi.[[Özel:Katkılar/95.7.96.236|95.7.96.236]] 11:16, 10 Ağustos 2011 (UTC)
 
== Marksizm'de burjuvazi ==
 
İngiltere'de başlayan Sanayi Devrimi'nin ardından, burjuvaziyle, işçi ve köylü sınıfı çatışmaya başlamıştır. Bunda makinaların ve fabrikaların artması, önemli rol oynamıştır. Burjuva ile işçi ve köylü sınıfı arasındaki mücadelenin nedenleri, hak ve inisiyatifler ile yönetimde söz sahibi olma iddialarıdır.
 
:Tanımı daha detaylı.[[Özel:Katkılar/95.7.96.236|95.7.96.236]] 11:16, 10 Ağustos 2011 (UTC)
 
== Dipnotlar ==
Anonim kullanıcı