İçeriğe atla

"II. Farnakis" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Düzeltme
k (Yaygın kullanım)
k (Düzeltme)
Babasının halefi olarak yetiştirilen Farnekes'in çocukluğu ve gençliği hakkında çok az bilgi vardır. Kendisinden ilk kez babası [[VI. Mitridat]]'in Romalı ünlü general [[Pompey]]'e yenildiği [[Mitridatik Savaşlar|III. Mitridatik Savaşın]]ın ardından kaçmak zorunda kalmasından dolayı bahsedilir.
 
Mithridates, Romalılarla mücadeleye devam etmek niyetindeydi, ancak Farnekes'in bu konuda isteksiz oluşu, [[65]] yılında babasına karşı bir darbe planı yapmasına yol açtı. Plan açığa çıkarıldı, ancak Roma Ordusu ile yeniden karşılaşmak istemeyen Pontus ordusu Farnekes'i desteklediğini açıkladı. Ordu ile birlikte Mithridates'in üzerine yürüyen Farnekes, babasının intihar etmesine neden oldu ve tacı ele geçirdi.
 
Farnekes, pozisyonunu koruyabilmek adına vakit geçirmeden Pompey'e gönderdiği elçiler vasıtasıyla barış talebinde bulundu ve babasının cesedini Pompey'in tasarrufuna bırakmak için ona gönderdi. Bu davranışı Pompey tarafından takdir görünce barış teklifi kabul gördü ve [[Bosphorus kralı]] olarak atanarak Roma'nın dostu krallar arasına yazıldı.