İçeriğe atla

Tartışma:Kürdistan: Revizyonlar arasındaki fark

Yeni başlık: Kurdistan Nedir ?
(madde içeriğine dair yorum yapalım.)
(Yeni başlık: Kurdistan Nedir ?)
 
Kürdistan çoğrafyasından bahsedilmekte o bölgeyi görmezden nasıl gelebiliriz? [[Kullanıcı:Mci764|Mci764]]
 
== Kurdistan Nedir ? ==
 
Kürtçe Yazılışı : (Kûrdistan)
Türkçe Okunuşu : (Kurdıstan)
Arkadaşlar Kürdistan bir toprak parçası olarao yoğunluklu kürtlerin yaşadıgı bir yer değildir sadece...
 
Kürdistan bir ulusun Kars-ı Şirin Antlaşmasıyla Emperyalistler tarafından bir kez daha bölünüp çevresel güçlere devredilmesi gibi tarihi bölünmeler yaşanmıştır
 
Kimileriniz faşist şoven duygularla manevi motivasyon çarpmalarıyla bu ismi duyunca hiddetleniyor ve "olmaz,olamaz,olmamalı,yoktur" gibi ardışık çatışkıya düşüyor halbuki bölücülüğü yapan statükonun ta kendisi olup zamanında emperyalist güçlerin mukavvemetiyle oluşmuştur.
 
Tarihi Mitanni,Sophene,Medya,Sumer(Kimilerine Göre),Karduk,Komagene gibi çeşitli krallıklara ve imparatorluklar adıyla Kurdistan Halkı ve toprağıyla tarihin belli bölümlerinde bağımsızlık yaşan bir ulus/devlet olmuştur..
Tabi Türk Tarih Kurumu adlı faşizan kurum 1071 de Alparslanın Malazgirt Meydan Savaşını kazanırken şu sözler ile devam etmektedir.. "O dönemde Malazgirt'in Yerli Halkı Peçenek ve Kıpçak Türkleridir.."
diye Kürtleri ve Kürdistan çoğrafyasını yok saymaktadir.
1905 olaylarında Kürtlere Oynatılan Ermeni İsyanını Bastırma Maşası rolunde bile tek bir kelime TTK(Türk Tarih Kurumu) "Kürt" adı geçmemektedir.
 
TTKya göre Kürtler sadece zararlı cemiyetlerden biri olan Kürt Teali Cemiyeti olarak tarih TTK Mevzuati ve Derslik Müfredatına koymuştur.. İşte yukarda bahsettigim "olmaz,olamaz,olmamalı,yoktur" psikolojisini yaratan "Türk Tarih Kurumu Mevzuatıdır." bu tezi savunan kişileri TTK kandırmıştır.
açıkçası böyledir.
 
Nitekim Kurdistan toprağı, Ulusu ve Tarihi Kültürel,Dilsel tüm olgularıyla gözler önündedir.
Kürdistan Makalesinde Mitanni,Sophene,Medya,Karduk,Komagene Krallık ve İmparatorluklarının eklenmesi şarttır.
Ünlü Yunan Anabasis(Onbinlerin Dönüşü) Hellen tarihçi Ksenophon ’un ünlü düzyazı yapıtı. Ksenofon tarafından MÖ 400 yıllarında kaleme alınmış ... burdaki konu alınan yunan askerlerinin ülkelerine dönerken yol üzerinde Kurdistan'dan geçerken başına gelenleri konu almakta olup 'KARDUK' halkının niteiklerinden bahsetmektedir.
Bu Dönem yazılan Kardukların Eski Yunan kaynaklarında kardox aslında kardu okunur sondaki "x" eski yunanancaya özgü bir ekten ibaretti. Kardu yada Kurdi türkçesi Kürt. olarak çevirmemiz mümkündür.
 
Şunu söylemeden bitiremeyeceğim. Özgürlük Türklerin oldugu kadar Kürtlerin de hakkıdır. Saygılar ([[Özel:Katkılar/176.54.137.9|176.54.137.9]] 20:47, 12 Temmuz 2011 (UTC))
Anonim kullanıcı