İçeriğe atla

"Castellammare di Stabia" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(Yeni)
 
}}
 
'''Castellammare di Stabia''',(genellikle kisaca:''Castellammare'') güney [[İtalya]]'da [[Campania]] Bölgesi'nde, [[Napoli ili]]'ne bağlı ve Napoli şehrinin merkezinin 30 km guneydogusundagüneydoğusunda bulunan bir kent ve bir [[İtalya'nın Komünleri|komün]]. SehirŞehir [[Vezuv YanardagiYanardağı]]'ninnın M.S.79'da buyukbüyük puskurmesipüskürmesi ise kulkül ve lavlar altindaaltında kalmiskalmış antik Roma sehrişehri ''StabiaeStabıae'' yerine yapilmistiryapılmıştır. SehirdeŞehirde antik zamanlardan beri kulllanilankulllanılan sicaksıcak sifalişifalı sulu kaplicalarkaplıcalar ve içmeler bulunurvardır. SehrinŞehrin yanindayanında bulunan Ponzanno semtinde gemi tersaneleri bulunur.
 
Sehir ismi 1863'e kadar ''Castellamare'' olarak bilinmekteydi; o tarihten sonra ''Castellamare'' olarak yazilmaya baslandi; ''Castellammare dı Stabia'' ismi 31 Mayis 1912'den sonra resmen kullanilmaya baslandi.
 
==Coğrafi konumu==
-->
==Tarihçe==
<!--
Castellammare di Stabia lies next to the ancient Roman city of [[Stabiae]], which was destroyed by the [[Vesuvio]] eruption in AD 79. The castle the city takes its name from was erected in around the 9th century on a hill commanding the southern side of the Gulf of Naples. It was restored during the reign of [[Frederick II, Holy Roman Emperor|Frederick II]] of Hohenstaufen and enlarged by King [[Charles I of Anjou]].
 
The comune, previously called ''Castellamare'', assumed the name '''''Castellammare''''' on January 22, 1863, and the current name on May 31, 1912.
 
== Nüfus gelişimi ==
34.095

değişiklik