İçeriğe atla

"Ömer Faruk Efendi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k
Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu Efendi futbol sporuna olan ilgisiyle tanındı. 21 yaşındayken [[1919]] yılında [[Fenerbahçe Spor Kulübü]]'nün başkanlığına seçildi ve sürgün nedeniyle ülkeyi terketmek zorunda kalana kadar 5 yıl boyunca bu görevi sürdürdü.
1921 yılının Nisan ayında [[Milli Mücadele]]'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktı<ref name=tarihimiz>[http://www.tarihimiz.net/v3/Haberler/Ataturk/Omer-Faruk-Efendi-ve-Ataturk.html Ömer Faruk Efendi ve Atatürk, Tarihimiz.net]</ref>. Kimi kaynaklara göre Şehzade, Anadolu'daki hareketin başına hanedandan birinin geçmesinin uygun olacağı düşüncesiyle [[VI. Mehmed|Sultan Vahdettin]] tarafından Anadolu'ya gönderilmişti<ref name=turksiyer>[http://turksiyer.com/genel-tuerk-tarihi/1957-sehzade-omer-faruk-efendinin-anadoluya-gecmesi.html Şehzade Ömer Faruk Efendi'nin Anadolu'ya Geçmesi, Turksiyer.net sitesi]</ref>. Ancak ''''''İNEBOLU''''''[[İnebolu, Kastamonu|İnebolu]] dolaylarında Ankara Hükümeti yetkilileri tarafından İstanbul'a geri gönderildi.
[[4 Mart]] [[1924]] tarihinde [[TBMM]]'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve [[Osmanlı Hanedanı]]'nın sınırdışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi.