İçeriğe atla

"Fin-Ugor kavimleri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (r2.7.1) (Bot değişikliği Ekleniyor: da:Finsk-ugriske folk)
Ural dil grubu kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Fin-Ugor dilleri ve Samoyed dilleri. İşte Fin-Ugor dillerini konuşanlar aynı zamanda Fin-Ugor kavimleri olarak da adlandırılır ve ortak tarihi geçmişe sahiptirler. Fin-Ugor(Ural) kavimleri yedi alt-koldan oluşmaktadır.
 
'''a. Ugor kolu: '''(Onogur kolu) Bugünkü [[Macaristan]] ve Rusya'ya bağlı ülkenin orta kesiminde bulunan [[Khantia-Mansia]] Özerk Okrug'un halkları Ugor halkları içerisindedir. Yaklaşık 20 milyon insandan oluşmaktadır.
 
'''b. Perm kolu: ''' Rusya Federasyonu içerisinde yer alan [[Komi]] ve [[Udmurtya]] Özerk Cumhuriyeti ile Komi-Permyak Özerk Okrug'u halkları bu kavimlerin Perm kolunu oluşturmaktadır. Yaklaşık 2 milyon insan bu kolun bünyesindedir.
 
'''c. Finno/Volga kolu: ''' Rusya Federasyonu içerisinde yer alan [[Mari El]], [[Mordovya]] Özerk Cumhuriyetleri ile Eryza Oblast'da yaşayan halk bu kolu oluşturur. Yaklaşık 1 milyon kişi bu koldadır.
 
'''d. Sami kolu: ''' İskandinavya'nın kuzeyinde yaşayan [[Sami]]ler (Laplar/Samiler) bu kolu oluşturur. Yaklaşık 30 bin insan bu koldadır. Sami halkı; Norveç, İsveç ve Finlandiyanın kuzeyinde yoğunlaşmaktadır. Geleneksel dinleri Şamanizm'dir.
 
'''e. Fin kolu: ''' [[Finlandiya]] ve Rusya'ya bağlı Ingria, [[Karelya]] bölgeleri ile [[Estonya]] halkı Fin-Ugor kavimlerinin Fin kolunu oluşturur. Bu kol yaklaşık 6 milyon insandan oluşur.
 
'''f. Samoyed kolu''': Enet ve Nenet halkları Rusya'da çoğunlukla Nenets (Samoyedin Rusçası)özerk bölgesi ve Yamalo-Nenets bölgesinde yaşarlar. Enets, Nenets, Nganasan, Yurats, Selkup gibi grupları vardır. Nüfusları 50 bin kadardır.
Anonim kullanıcı