İçeriğe atla

"Devlet Bahçeli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

(85.99.143.171 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek Rapsar sürümüne (9495822) geri dönüldü)
'''Devlet Bahçeli''' (d. [[1 Ocak]] [[1948]], [[Osmaniye]]) Türk ekonomist ve siyasetçi. [[Ülkü Ocakları]]'nın kurucularındandır ve [[Milliyetçi Hareket Partisi (1993)|MHP]] genel başkanıdır.
 
Gerizekalının Tekidir <3
== Biyografi ==
=== İlk zamanlar (1948-1967) ===
1948 yılında Osmaniye(Bahçe ilçesinde)'de doğdu.Fettahoğulları olarak bilinen geniş ve köklü bir aileye üye olan Bahçeli, ailenin 4 çocuğundan biriydi. Babasının ilk evliğinden olan 2 üvey kardeşi vardır.
 
İlk öğrenimini memleketi [[Osmaniye]]'de 7 Ocak ilkokulunda pekiyi dereceyle tamamladı. Ailesi varlıklı olduğu için üniversiteye kadar tahsilini özel okullarda sürdürdü. Ortaokulu Servet Bahçeli adında, kendisinden üç yaş büyük, abisiyle [[Adana]]'da Özel Çukurova Koleji'nde yatılı okudu. Lise eğitimi için [[İstanbul]]'a akrabalarının yanına gitti. Emirgan Akgün Koleji’ne yazıldı. Lise ikinci sınıfta [[Etiler]]'deki [[Özel Ata Lisesi|Özel Ata Koleji]]’ne geçti ve lise diplomasını da yine bu okuldan aldı.
 
=== Üniversite hayatı (1967-1971) ===
Devlet Bahçeli, [[1967]] yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni(Şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ) kazandı ve dış ticareti okumaya başladı. [[CKMP|Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi]]'nin genel başkanı [[Alparslan Türkeş]]'in seminerlerine gitmeye başladı. Ardından akademi'de [[Ülkü Ocakları]]'nı kurdu. [[1970]]-[[1971|71]] yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli, bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi.
 
=== Asistanlık zamanı (1971-) ===
[[1971]]'de mezun oldu ve aynı yıl Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Öğrencilerle yakından ilgilenen bir akademisyendi. Aynı zamanda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği'nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucularından ve genel başkanlarındandır. Ayrıca kısaca ÜNAY denilen Üniversite Akademi ve Yüksekokuları asistanlığı kurdu ve başkanlığını yaptı.
 
Devlet Bahçeli, [[Gazi Üniversitesi]] Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde iktisat [[doktora]]sı yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı'nda [[1987]] yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.
 
[[17 Nisan]] [[1987]] tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Bahçeli, [[19 Nisan]] [[1987]] tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultayında parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi.
 
[[MÇP]] ve [[Milliyetçi Hareket Partisi (1969)|MHP]]'nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllardır sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulundu ve [[6 Temmuz]] [[1997]] tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanı görevini üstlendi. [[1999]]'da yapılan [[1999 Türkiye genel seçimleri|genel seçimlerde]] [[Milliyetçi Hareket Partisi (1993)|MHP]]'nin ikinci parti çıkması üzerine [[Demokratik Sol Parti|DSP]] ve [[ANAP]] ile koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcılığına geldi.
 
[[2007 Türkiye genel seçimleri]]'ne, [[Milliyetçi Hareket Partisi]] Genel Başkanı olarak katıldı. Partisinin barajı geçmesiyle birlikte, yeniden milletvekili olarak meclise girdi.
 
=== Özel hayatı ===
Kendisi hiç evlenmemiştir ablasıyla birlikte yaşamaktadır.<ref>http://www.objektifhaber.com/haber/guncel/siyaset/devlet-bahceliye-evlilik-sorusu-68866.html</ref>
 
 
{{kardeşlinkler}}
{{başlangıç kutusu}}
{{sıra kutusu| önce = [[Alparslan Türkeş]]| başlık= Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı | yıllar= [[6 Temmuz]] [[1997]] - | sonra= -}}
{{sıra kutusu| önce = [[Hüsamettin Özkan]] <br /> [[Hikmet Uluğbay]]| başlık= Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı | yıllar= [[28 Mayıs]] [[1999]] - [[18 Kasım]] [[2002]] | sonra= [[Abdüllatif Şener]] <br /> [[Mehmet Ali Şahin]] <br /> [[Ertuğrul Yalçınbayır]]}}
{{bitiş kutusu}}
{{MHP Başkanları}}
 
== Dış bağlantılar ==
Anonim kullanıcı