İçeriğe atla

Courtney Love: Revizyonlar arasındaki fark

k
dz
k (88.246.203.178 (k - m - e) tarafından yapılan değişiklik geri alınıyor.)
k (dz)
[[Dosya:Courtneylovecarnegiehall2009.jpg|thumb|right|Courtney Love]]
'''Courtney Michelle Love''' ([[d. 9 Temmuz]] [[1964]]), ABD'li müzisyen ve aktrisoyuncu.
 
[[Oregon]]'da doğan sanatçının beş yaşında iken annesi babası ayrılmıştır. 16 yaşında kendi başına yaşamaya başlamış ve dünyanın çeşitli yerlerinde ''([[Portland]], [[Japonya]], [[Tayvan]], [[Guam]] ve [[Alaska]])'' [[striptiz]] yaparak hayatıni kazanmıştır. [[1987]]'de Alex Cox'un ''[[Straight To Hell]]'' fiminde rol aldı ve müziğe kesin dönüş yaptı. [[1991]]'de grubu ''Hole'' ilk albümü ''Pretty on the inside'''ı çıkardı.
 
[[Kurt Cobain]] ile [[1989]]'da bir konserde tanışmış, [[1991]] gibi ilişkileri başlamış ve [[24 Şubat]] [[1992]]'de [[Nirvana (grup)|Nirvana]]'nın Avustralya turu öncesi [[Hawaii]]'de [[Waikiki Plajı]]'nda evlenmişlerdir. Aynı yılın [[Ağustos 18]]'inde kızları Frances Bean doğdu. Nirvana'dan evvel anlaşma yaptığı Geffen Records'la, başarılı ''Live through this'' albümünün çıkmasından 4 gün önce, 5 nisanNisan [[1994]]'te kocası [[Kurt Cobain]] intihar etti. Kurt'ün ölümünün sebebinin Courtney olduğu birçok Nirvana hayranları tarafından öne sürülüyor.
 
1994 yılı Nisan ayında yüksek dozda uyuşturucu alarak intihar eden Kurt Cobain, ölümünün ardından pek çok soru işareti bırakmıştır. Cobain'in uyuşturucu bağımlılığı bir gerçek olsa da ölümünün ardından eşi Courtney Love'ı da kuşku ardında bırakan bazı komplo teorileri gündeme gelmiştir. Bunlardan en çok bilineni Cobain'in kanında bir insanı öldürmeye yetecek dozdan çok daha yüksek miktarda eroin bulunmasıdır. Cobain öldürücü dozun üç katı eroin ve pompalı tüfekle ağzına ateş edilmiş bir şekilde bulundu. Bunları kendi kendine yapması mümkün değildi. Bıraktığı veda mektubunun sonunda Courtney Love'un el yazısı ile yazdığı yazılar bulunmuştur. Konu aydınlığa kavuşmuş değildir.
 
Bu dönemden sonra medyanın ilgisini çeken Courtney Love birçok filmde oynadı. Kalabalık bir sevgili listesi oldu; bazıları [[Smashing Pumpkins]]'den Billy Corgan, [[Faith No More]]'dan [[Roddy Bottum]]'dır.
 
 
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://{{resmî site|www.courtneylove.com/ Courtney Love}} resmi{{en sayfası]icon}}
<!--interwiki -->
 
[[Kategori:1964 doğumlular]]