"Ömer Faruk Efendi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
[[Dosya:Ömer Faruk Osmanoğlu.jpg|thumb|Ömer Faruk Osmanoğlu]]
 
'''Şehzade Ömer Faruk 'Osmanoğlu' Efendiefendi''' ([[27 Şubat]] [[1898]], [[İstanbul]] – [[28 Mart]] [[1969]], [[Kahire]]) son Osmanlı halifesi [[II. Abdülmecit]]'in oğlu idi.
 
Babası son Osmanlı halifesi [[II. Abdülmecit]], annesi ise [[Şehsuvar Başkadın Efendi]] idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan [[Dürrüşehvar Sultan]]'dı. Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) okudu, daha sonra [[Almanya]]'da Potsdam Askeri Akademisi'ni bitirdi. [[I. Dünya Savaşı]]nda Verdun cephesinde savaştı. [[Türkiye]]'ye döndükten sonra sonra kuzeni son [[Osmanlı]] [[padişah]]ı [[Vahdeddin]]'in kızı olan [[Sabiha Sultan]] ile evlendi ve bu evlilikten [[Neslişah Sultan]], [[Hanzade Sultan]] ve [[Necla Sultan]] adlarında üç kız sahibi oldu.Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu efendi bir oğlu olmasını çok istemiş ve doğacak olan oğlunun ismini bile düşünmüştür.(Ertuğrul Osman'dır.)
 
Şehzade Ömer Faruk Osmanoğlu Efendi futbol sporuna olan ilgisiyle tanınır. 21 yaşındayken [[1919]] yılında [[Fenerbahçe]] Kulübü'nün başkanlığına seçildi.Milli Mücadele'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktığı esnada Niğbolu dolaylarında Ankara Hükmeti yetkilileri tarafından İstanbul'a geri gönderilmiştir. [[4 Mart]] [[1924]] tarihinde [[TBMM]]'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve [[Osmanlı Hanedanı]]'nın sınırdışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi. Bu tarihe kadar 5 yıl [[Fenerbahçe]] Kulübü'nün başkanlığını sürdürmüştü.
 
Şehzade Ömer Faruk EfendiOsmanoğlu efendi [[Türkiye]]'ye bir daha gelemedi. 45 yıl [[sürgün]]de yaşadı. [[28 Mart]] [[1969]] tarihinde [[Kahire]]'de vefat etti. Ancak ölümünden 5 yıl sonra [[Osmanlı Hanedanı]]nın üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükümetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı [[Türkiye]]'ye getirildi ve 10 Mart 1977'de [[Cağaloğlu]]'ndaki [[II. Mahmut Türbesi]]'ne defnedildi.
 
[[Kategori:Osmanlı şehzadeleri]]
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü