İçeriğe atla

G noktası: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
G- Noktası Ernst Grafenberg adlı jinekolog tarafından 1944’de tanımlanmış. Helen Singer Kaplan vajinanın ön duvarında benzer bir duyarlı bölgeden bahsediyor[4]. John D. Perry ve arkadaşları ise yaklaşık 400 kadında yaptığı deneylerde Grafenberg Noktası isimli bu oluşumun varlığını 1980’lerin başında göstermiş. O dönemden beri de tartışmalar çok ateşlenmiş Amerika’da! Masters ve Johnson’dan sonra cinsellik konusundaki en önemli buluş herhalde Grafenberg Noktasının keşfidir.
 
'''G- NOKTASI TAM ANLAMIYLA NEREDE?'''
Grafenberg Noktası vajinanın ön duvarında, pubis kemiğinin hemen altında, vajinanın hemen girişindeki yumuşak dokunun içine gömülü olan bir yapı. Histolojik olarak ayrımı da yapılmış. Kadınlarda embriyolojik bir prostat kalıntısı veya prostatın ana dokusunun kalıntısı olduğu düşünülüyor. Her kadında lokalizasyonu, büyüklüğü ve uyarılabilirliği farklılıklar gösteriyor. Genellikle pubis kemiğinin arka ucu ile serviksin arasındaki mesafenin ortalarında bir yerde; sağa sola kaydığı da oluyor bu nedenle G- Noktasını, klitorisin saat 12’yi gösterdiği bir saat kadranında saat 11 ile 1 arasında aramak gerekli. G- Noktasının idrar yolu ile komşuluğu çok yakın, aynı zamanda idrar yoluna açılan ince bir kanalı mevcut.
sağa sola kaydığı da oluyor bu nedenle G- Noktasını, klitorisin saat 12’yi gösterdiği bir saat kadranında saat 11 ile 1 arasında aramak gerekli. G- Noktasının idrar yolu ile komşuluğu çok yakın, aynı zamanda idrar yoluna açılan ince bir kanalı mevcut.
 
Peki bu nokta o kadar ulu orta yerdeyse neden böylesine kapris yapıyor? Çünkü aranırken düşülen bir sürü hata var:
 
''' G- NOKTASI NASIL BULUNUR?'''
 
G- Noktasını ararken öncelikle dikkat edeceğiniz nokta mesanedeki idrarı boşaltmaktır, çünkü alttan uygulanacak olan basınç mesaneyi sıkıştıracak ve idrarın geldiği hissini uyandıracaktır. PC kasının farkında olan kadınlar bu kası sıkıp gevşetirlerse uyarı sırasında G- Noktasının daha fazla hissederler.
PC kasının farkında olan kadınlar bu kası sıkıp gevşetirlerse uyarı sırasında G- Noktasının daha fazla hissederler.
 
Başlangıçta yukarıdaki şekildeki ararsanız bulmanız çok zor olacaktır. Çünkü yer çekimiyle iç pelvis organları aşağı doğru ve vajinanın uzağına doğru çekilir. Oturarak arama daha iyi, belki de tuvaletin üstünde oturarak arama daha da mantıklı, böylece idrar kaçırma korkusu da ortadan kalkacaktır.
11

düzenleme