İçeriğe atla

"Klasik elektromanyetizma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Başlık hataları düzeltildi
k
(Başlık hataları düzeltildi)
Ribarič and Šušteršič<ref>Ribarič, M., and L. Šušteršič, 1990, ''Conservation Laws and Open Questions of Classical Electrodynamics,'' World Scientific, Singapore</ref> klasik elektrodinamiğin güncel kavranışı için birçok soruyu ele almıştır. Kitapta tarihleri 1903'ten 1989'a kadar yaklaşık 240 referans bulunmaktadır. Klasik elektrodinamik için hala geçerli olan problem, Jackson'a göre<ref >Jackson, John D., 1998, “Classical Electrodynamics” (3rd ed.), Wiley, New York, isbn=0-471-30932-X</ref>, bizim basit denklemlerle ilgili çözümleri iki limit durumunda elde edebiliyor oluşumuz: “[B]irincisi yükleri ve akımları bildiğimiz ve elektromanyetik alanı hesapladığımız durum, ikincisi dış elektromanyetik alanı belirlediğimiz ve yüklü parçacıkların hareketini hesapladığımız durum. . . . Şans eseri, . . . bu iki problem birleştirildi. Fakat uygulama hala iki adımlı; önce dış alan etksinde yüklü parçacığın hareketi [[radyasyon]] salınımı ihmal edilerek hesaplanır, sonra parçacığın hareketinden, salınan radyasyon hesaplanır. Görülüyor ki problemi bu şekilde ele almak yalnızca yaklaşık bir geçerlilik sağlar.” Sonuç olarak, elektrik akımı ve yüklerle bunların oluşturduğu elektromanyetik alanın bir arada, birbirlerini etkileyerek oluşturduğu sonuçları ihmal edemeyeceğimiz sistemlerin fiziksel çözümlenişine teorik olarak ulaşabilmiş değiliz. Bir asırı aşkın bir çabaya rağmen hala yüklü parçacıkların hareket denklemi için genel kabul gören bir form yoktur.
 
== Lorentz kuvveti ==
{{Ana madde|Lorentz kuvveti}}
 
Böylece, manyetik alanın olmadığı bir yerde kuvvet elektriksel alanla aynı doğrultudadır ve kuvvetin büyüklüğü yükün değerine ve elektriksel alanın şiddetine bağlıdır. Elektrik alanın olmadığı durumlarda ise kuvvet parçacığın hızına ve manyetik alanın doğrultusuna diktir.
 
== Elektriksel alan '''E''' ==
{{Ana madde|Elektriksel alan}}
 
Bu formülle de '''E''''nin V/m olarak ifade edileceği görülebilir.
 
== Elektromanyetik dalgalar ==
{{Ana madde|Elektromanyetik dalgalar}}
 
Elektromanyetik dalgadaki değişimler değişimin merkezinden [[dalga]] formunda yayılır. Bu dalgalar boşlukta [[ışık hızı]]yla yayılır ve doğal olarak geniş bir [[dalgaboyu]] [[spektrumu]]na sahiptir. Dinamik [[elektromanyetik radyasyon]] alanı örnekleri arasında (artan [[frekans]] sırasıyla) [[radyo dalgaları]], [[mikrodalga]]lar, [[ışık]] ([[kızılötesi]], [[görünür ışık]] ve [[morötesi]]), [[x-ışınları]] ve [[gama ışınları]] sayılabilir. [[Parçacık fiziği]]nde bu elektromanyetik radyasyon yüklü parçacıklar arasındaki [[elektromanyetik etkileşim]]in tezahürüdür.
 
== Genel alan denklemleri ==
{{Ana madde|Jefimenko denklemleri|Liénard-Wiechert potansiyelleri}}
 
Bu denklemler uygun biçimde türevlenip hareket halindeki yüklü bir parçacığın bütün alan denklemlerini elde edilebilir.
 
== İlgili makaleler ==
 
*[[Kuantum elektrodinamiği]]
*[[Wheeler-Feynman absorbör teorisi]]
 
== Kaynakça ==
 
* Bu makale [[:en:Classical electrodynamics| İngilizce Wikipedia: Classical electrodynamics]]'ten çevrilmiştir.
<references/>
 
== Dış bağlantılar ==
 
* [http://www.plasma.uu.se/CED/Book/EMFT_Book.pdf Elektromanyetik alan teorisi] (PDF formatında – İngilizce)
1.021.938

değişiklik