İçeriğe atla

"Klasik elektromanyetizma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
(Yeni sayfa: {{elektromıknatıslık}} '''Klasik elektromanyetizm''', '''klasik elektromıknatıslık''' ya da '''klasik elektrodinamik''' teorik fizik elektrik akımı ve [[...)
 
 
==Lorentz kuvveti==
{{Ana makalemadde|Lorentz kuvveti}}
 
Elektromanyetik alan yüklü parçacıklar üzerinde Lorentz kuvveti denen, aşağıdaki denklemle ifade edilen bir kuvvet uygular.
 
==Elektriksel alan '''E'''==
{{Ana makalemadde|Elektriksel alan}}
 
Durağan bir yük için elektrik alan '''E'''
 
==Elektromanyetik dalgalar==
{{Ana makalemadde|Elektromanyetik dalgalar}}
 
Elektromanyetik dalgadaki değişimler değişimin merkezinden [[dalga]] formunda yayılır. Bu dalgalar boşlukta [[ışık hızı]]yla yayılır ve doğal olarak geniş bir [[dalgaboyu]] [[spektrumu]]na sahiptir. Dinamik [[elektromanyetik radyasyon]] alanı örnekleri arasında (artan [[frekans]] sırasıyla) [[radyo dalgaları]], [[mikrodalga]]lar, [[ışık]] ([[kızılötesi]], [[görünür ışık]] ve [[morötesi]]), [[x-ışınları]] ve [[gama ışınları]] sayılabilir. [[Parçacık fiziği]]nde bu elektromanyetik radyasyon yüklü parçacıklar arasındaki [[elektromanyetik etkileşim]]in tezahürüdür.
 
==Genel alan denklemleri==
{{Ana makalelermadde|Jefimenko denklemleri|Liénard-Wiechert potansiyelleri}}
 
Coulomb denklemi basit ve tatmin edici görünse de [[özel göreliliğin|özel görelilik]] gerektirdiği üzere yük dağılımındaki değişikliklerin alanın herhangi bir yerinde etki yaratmasının aldığı zaman sıfır olmadığı için bu denklem klasik elektrodinamiğin bağlamında tamamen doğru sayılmaz. Elektrik alanındaki değişimler ışık hızıyla yayılır. Denklemlerin bu koşulu sağlaması için düzeltilip genelleştirilmesi gerekir. Geciktirilmiş potansiyellerin hesaplanması Jefimenko denklemleri olarak bilinen ifadelerin elde edilmesini sağlar. Bu potansiyeller aynı zamanda noktasal yüklerden hareketle de elde edilebilir (Liénard-Wiechert potansiyelleri). Skaler potansiyel ve vektör potansiyeli denklemleri aşağıdaki gibidir:
==Kaynakça==
 
* Bu makale [[en:Classical electrodynamics| İngilizce Wikipedia: Classical electrodynamics]]'ten çevrilmiştir.
<references/>
 
215

değişiklik