İçeriğe atla

"James Cook" sayfasının sürümleri arasındaki fark

1.170 bayt kaldırıldı ,  11 yıl önce
k (Bot değişikliği Değiştiriliyor: sr:Џејмс Кук)
[[Dosya:Captainjamescookportrait.jpg|thumb|250px|James Cook]]
'''James Cook''' (d. [[27 Ekim]] [[1728]] - ö. [[14 Şubat]] [[1779]]) [[İngiltere|İngiliz]] denizcisi ve kâşifidir. Özellikle [[Büyük Okyanus]]'da yaptığı seyirleri ve bu seyirlerde yaptığı ada keşifleri ile ünlüdür.
 
== Hayatı ==
[[İngiltere]]'de [[Yorkshire]]'de doğdu. 5 kardeş olan Cook ailesi ile [[Great Ayton]]'daki ''Airey Holme'' çiftliğine taşındı ve burada okula gitti. 13 yaşında babasına çiftlikte yardım etmeye başladı.
 
18 yaşında Whitby limanından yola çıkan ''Free Love'' adlı [[kömür]] gemisinde miço olarak ilk deniz yolculuğuna adım attı. Kaptanlık için gerekli [[cebir]], [[trigonometri]], [[denizcilik]] ve [[Gökbilim|astronomi]] çalışan Cook, kısa zamanda dikkat çekti. 24 yaşına geldiğinde ikinci kaptanlığa kadar yükselmişti.
 
[[1755]]'te gönüllü olarak Kraliyet Donanması'na katıldı ve [[İngiltere]] ile [[Fransa]] arasında patlak veren [[Yedi Yıl Savaşları]] sırasında [[Quebec City]] kuşatmasına katıldı. [[Haritacılık]] konusunda başarısı dikkat çekti; kaptanlığa yükseldi.
 
[[1760]]'ta [[Kanada]]'daki görevi sırasında St. Lawrence Kanalı'nın haritasını çıkararak 200 ingiliz gemisinin kayıp vermeden Quebec Koyu'na demirlemesini sağladı. [[1763]] ve [[1767]] yılları arasında ise [[Newfoundland]] adasıyla Labrador yarımadasının haritalarını çıkarmayı başardı.
 
== Keşifler ==
Anonim kullanıcı