İçeriğe atla

"Filistinliler" sayfasının sürümleri arasındaki fark

ilave
(ilave)
[[Dosya:Palestinian_outside_palestine.png|thumb|250px|Filistin dışında yaşayan filistinlilerin sayısı]]
 
'''Filistinli Araplar''' ya da kısaca '''Filistinliler''', [[Filistin]] bölgesi kökenli Arap halk. Dünya genelinde yaklaşık 1112 milyon Filistinli Arap vardır ve bunlardan sadece yarısına yakını herhangi bir devletin vatandaşlığına sahiptir.
 
== Dağılım ==
 
Filistinliler, başlıca [[Filistin]]'deki kendi kontrollerindeki bölgelerde, [[İsrail]]'de ve başta [[Ürdün]] olmak üzere civar Arap ülkelerinde yaşarlar. Ortadoğu dışındaki en büyük Filistinli nüfusu yaklaşık yarım milyon kişi ile [[Şili]]'dedir. İsrail nüfusunun %16'sını Müslüman, %2'sini Hristiyan Filistinliler oluşturur.<ref>"Palestine." Encyclopædia Britannica. [[Encyclopaedia Britannica]] Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2010.</ref>
 
== Din ==
 
Filistinlilerin çoğunluğu Sünni Müslüman'dır. Ayrıca önemli miktarda Hristiyan bir azınlık vardır. Hristiyan Filistinlileri çoğu Filistin dışındaki bölgelerde yaşarlar.
 
== Dil ==
 
Filistinlilerin çoğu Arapça'nın Filistin lehçesini kullanırlar. İsrail vatandaşı olan Filistinlilerin çoğu [[İbranice]] ve [[Arapça]] olmak üzere iki anadile sahiptir.
 
== Kaynakça ==
{{Kaynakça}}
 
==Ayrıca bakınız==
33.126

değişiklik