İçeriğe atla

Halk müziği: Revizyonlar arasındaki fark

k
85.107.185.162 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Xqbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
Değişiklik özeti yok
Etiket: Süzgeç: tekrarlayan karakter
k (85.107.185.162 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Xqbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
'''Halk müziği''', toplumun içinden gelen, insandan insana aktarılarak yaşayan, sürekliliği bulunan, yüzyıllar boyunca toplumların kendi öz [[kültür]]leri ile bezenen,halk tarafından genel kabul görerek yaşayan bir müzik türüdür. Dünyanın neresinde olursa olsun halk şarkıları, [[kent kültürü]]nün dışında üretilmiştir. Bu müzik ve onun eşliğinde yapılan danslar, [[kırsal kesim]]in yaşamında kendine özgü anlam ve amaçlar içerir. Ana tema [[aşk]] tır. [[Yöresel dil]] ve [[üslup]] özelliklerini yansıtırken [[sanat]] kaygısı, yapmacık bir değiş, böbürlenme, kabalık, sertlik,ikiyüzlülük yoktur. Gösterişten arınmış, alçak gönüllü, yalın, gerçekçi içtenlikli, yürekten gelen bir değiş bulunur.
 
Neredeyse yeryuzundeki her millete ait bir halk muzigi bulunur. Halk muziğinin [[Anadolu]]'ya özgü bicimine [[Türk halk müziği]] adi verilir. Bu tur muzik yine Anadolu'ya ozgu [[Türk halk müziği çalgıları]] esliginde icra edilir. bööööööööööööööööö
 
{{Müzik-taslak}}
 
1.332.802

düzenleme