İçeriğe atla

Ayhan Işık: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
kDeğişiklik özeti yok
'''Ayhan Işık''', (d. [[5 Mayıs]] [[1929]], [[İzmir]]; ö. [[16 Haziran]] [[1979]], [[İstanbul]]).Asıl adı Ayhan Işıyan'dır. [[Yeşilçam]] sinemasının en başarılı aktörlerindendir.
 
[[Güzel Sanatlar Akademisi]] Resim Bölümü mezunu olan Işık, bir süre [[Bab-ı Ali]]'de ressam olarak çalıştı. Daha sonra [[Yıldız Dergisi]]'nin açtığı yarışmayı kazanarak sinemaya geçti. [[Yavuz Sultan Selim]] ve [[Yeniçeri Hasan]] ikinciilk filmidir. Daha sonra yaptığı filmlerle çok beğenilip ' [[Taçsız Kral]] ' ünvanını kazandı.[[1959]] yılında [[Hollywood]]’a giderek şansını birde orada denemek istedi. Sinema konusunda incelemelerde bulundu. [[Türkiye]]’ye dönüşüyle ardı ardına filmler çevirmeye başladı. Bu yıllarda çevirdiği [[Küçük Hanım]] seri filmleri halk tarafından oldukça beğenildi. 1970’ li yıllarda yeni bir moda rüzgarıyla film yıldızları peş peşe sahneye çıkmaya , plaklar doldurmaya başlamıştı. Ayhan Işık da bu modaya uydu ve klasik Türk müziği dalında sahneye çıktı ve plak doldurdu. 200 kadar film çevirdi.[[1975]]’den itibaren yapımcı, yönetmen ve senarist olarak Türk sinemasına katkıda bulundu.
 
[[13 Haziran]] [[1979]] tarihinde [[İstanbul]]’da evinin balkonunda güneş çarpmasına bağlı [[beyin kanaması]] geçiren Ayhan Işık hastaneye kaldırıldı ise de kurtarılamadı ve üç gün sonra vefat etti<sub></sub>
2.938

düzenleme