İçeriğe atla

"Nu metal" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Sayfa içeriği 'Nu Metal diye bir şey yoktur. Nu vardır. Metal'e aykırı aleetleri kullnarak Metal yapılmaz, yapılamaz. Birçok Metal otoritesi tarafından da kabul görmem...' ile değiştirildi
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
(Sayfa içeriği 'Nu Metal diye bir şey yoktur. Nu vardır. Metal'e aykırı aleetleri kullnarak Metal yapılmaz, yapılamaz. Birçok Metal otoritesi tarafından da kabul görmem...' ile değiştirildi)
Nu Metal diye bir şey yoktur. Nu vardır. Metal'e aykırı aleetleri kullnarak Metal yapılmaz, yapılamaz. Birçok Metal otoritesi tarafından da kabul görmemiştir, görmez.
{{üslup}}
{{Bilgikutusu Müzik türü
|ad = Nü metal
|artalan_rengi = #BB0022
|renk = white
|biçemsel_kökenler = [[Alternatif Metal]], [[Elektronik]], [[Funk Metal]], [[Heavy Metal]], [[Rap Metal]], [[Hip-Hop]], [[Grunge]], [[Rapcore]]
|ekinsel_kökenler = 90'lı Yıllar, [[United States]]
|çalgılar = [[Vokal]] - [[Elektro Gitar]] - [[Bas Gitar|Bass]] - [[Turntable]] - [[Rap Vokal]] - [[Bateri]] - [[Programlama]] - [[Beatbox]] - [[Klavye (müzik)|Klavye]] - [[Synthesizer]]
}}
 
'''Nü metal''', [[heavy metal]]'in bir alt türü. 90'lı yılların başında popüler olan Nü Metal, 2000'li yıllara geldiğimizde hala popülerliğini yitirmedi. Basit olan rap ve pop kültürü silsileleri metal ve rock müzik içinde yer alamayacağı tezi ile çoğu radikal metal dinleyicisi tarafından dışlanmaktadır. Bir yandan, Nü Metal'in diğer metal türlerine göre radyolarda ve televizyonlarda daha fazla çalınması ve başka türleride içine alarak, metal müzikteki bazı kalıpları yıkması yüzünden, metal dinleyicileri tarafından genellikle dışlanmıştır. Bu yüzden Nü Metal yapan bazı gruplar bunu açıkça söylememiştir.
 
== Kökenler ==
İlk olarak "Nü Metal" terimi Ekim-1995'te bir [[Coal Chamber]] konserinde, röportaj için gelen bir dergi ekibinin bu müziği 'New Metal' olarak adlandırmasıyla kullanıldı. Daha öncede [[Korn]], [[Deftones]] ve [[P.O.D.]] için [[Funk Metal]] terimi kullanılmıştı.<ref>{{cite book
| last = Iannini
| first = Tommaso
| title = Nu Metal
| publisher = [[Giunti]]
| year = 2003
| isbn = 8809030516
}}</ref>
 
"Nü Metal" vs. "New Metal" karşılaştırmaları "Get Thrashed" isimli filme kadar sürdü.<ref name="Get Thrashed: The Story of Thrash Metal">[http://www.imdb.com/title/tt0780524/ Get Thrashed: The Story of Thrash Metal]</ref>
 
Nü metal akımının başlangıcı ise, şüphesiz [[Korn]]'un demo kaydıyla olmuştur. (''Neidermeyer's Mind'', 1993) [[Korn]] müziği, daha eski bir grup olan Mike Patton'un grubu [[Mr. Bungle]]'ı andırıyordu, onlar Korn'un bu müziğini, "Bungle Müziği" olarak tanımladı. Üstelik Korn, ''Kerrang!''' isimli bir kanalda,Mike Patton'un diğer grubu olan [[Faith No More]]'dan şöyle bahsetti, 'Biz onlardan etkilendik çünkü onlar bir metal grubunda yapılmayacak şeyler yaptılar.' Nü metal grupları da çoğu kez metal grupları kadar geleneksel olmadıklarını ifade etmişlerdir.<ref>{{cite book
| last = Christie
| first = Ian
| title = Sound of the Beast: The Complete Headbanging History of Heavy Metal
| publisher = [[HarperCollins]]
| year = 2003
| isbn = 0380811278
}}</ref>
 
Korn geleneksel 6 telli gitarların yerine 7 telli gitar kullanmıştır. [[Steve Vai]] bu gitarları teknik gitaristler için tanıtmıştır. Fakat, Korn'un gitaristi [[Munky]], 7 telli gitar kullanabilecek derecede teknik bir gitarist değildir.<ref>http://www.youtube.com/watch?v=oKsGpl6lgbk&feature=PlayList&p=5C01582172FDF350&index=0&playnext=1</ref> 7 telli gitar'ı bir Nü Metal markası olması için çalmıştır.
 
Yapımcı [[Ross Robinson]], "Nü Metal'in Babası" olarak anılır, çünkü mükemmel nü metal albümlerinin yapımcılığına imza atmıştır, [[Korn]]'un ilk albümü gibi.
 
== Popülarite ==
Nü metal'in popülaritesi 1998 yılında [[Korn]]'un 3.albümü olarak bilinen ''[[Follow the Leader (Korn album)|Follow the Leader]]'' sayesinde zirveye çıkmıştır, bu albüm dünya çapında 9 milyon kopya satmıştır. Sonraki yıllarda bir çok Nü Metal grubu [[MTV]] gibi tv kanallarına çıkmaya başlamıştır.[[Coal Chamber]], [[Limp Bizkit]] ve [[Staind]] gibi gruplar o yıllarda bir çok hit çıkaran albümler yaptılar.
 
Los Angeles dışından da [[Static-X]], [[Coal Chamber]], [[Spineshank]] gibi Nü Metal akımının ilk dalgasını oluşturan bir çok grup, bir çok yerde çalmaya ve tanınmaya başladı. Des Moines'ten [[Slipknot]], Atlanta'dan [[Sevendust]], Jacksonville'den [[Limp Bizkit]], Chicago'dan [[Disturbed]], Phoenix'den [[Soulfly]], Lawrence, Massachusetts'den [[Godsmack]] ve San Diego'den [[P.O.D.]] bu akımı ilk oluşturan gruplardandır.
 
Başka bir destekte [[Family Values Tour]], [[Lollapalooza]] ve [[Ozzfest]] gibi festivallerden geldi ve Nü Metal'in popülaritesi daha da arttı. [[Woodstock]] ise 1999 yılından sonra Nü Metal'i desteklemeye başlamıştır.
 
2000 yılına geldiğimizde, daha fazla grup bu akıma katıldı. Bunlardan biri, [[Linkin Park]] ilk albümleri "[[Hybrid Theory]]" ile 'diamond hit' ödülünü aldı, yılın en çok satan albümler listesine girdi, bir diğeri [[Papa Roach]] ilk albümleri ''[[Infest (album)|Infest]]'' ile 'platinium hit' ödülünü aldı. [[P.O.D.]] ve [[Disturbed]] gibi diğer gruplar ise ünlü gruplar arasına girmeyi başardı. 2001'de, Nü Metal albümleri açısından doruk noktasıydı. Bazı gruplar dağıldı fakat, bu tarzı korumak için çaba gösteren çoğu grup, başarılı albümlere imza attı. Bu albümlerden bazıları; [[Staind]]'in ''[[Break the Cycle]]'', [[P.O.D.]]'in ''[[Satellite (album)|Satellite]]'', [[Slipknot]] ''[[Iowa (album)|Iowa]]''.
Sene 2003, Nü Metal'in popülaritesinde ciddi bir azalma oldu. [[Korn]]'un uzun zamandır beklenen 5.albümü ''[[Untouchables (album)|Untouchables]]'', [[Linkin Park]]'ın ikinci albümü "[[Meteora (album)|Meteora]]", [[Limp Bizkit]]'in 4.albümü [[Results May Vary]], ve [[Papa Roach]]'un 3.albümü ''[[Lovehatetragedy]]'' önceki albümler kadar satmadı. Ayrıca, Nü Metal grupları radyolarda daha az çalmaya başladı ve MTV [[Good Charlotte]] ve [[Fall Out Boy]] gibi [[pop punk]] ve [[emo]] gruplarına yönelmeye başladı. Daha sonra Nü Metal grupları tarzlarını değiştirmeye başladı. [[Papa Roach]] [[Hard Rock]] yapmaya başladı , [[Staind]]; [[Post-Grunge]], [[Slipknot]]; [[Metalcore]] , [[Disturbed]]; [[Heavy Metal]], [[Static X]]; [[Endüstriyel Metal]], [[Linkin Park]]; [[Alternatif Rock]], [[Adema]]; [[Alternatif Rock]], [[Deftones]] ve [[System of a Down]] [[Alternatif Metal]] olarak yola devam ettiler.
 
== Müzikal Özellikler ==
<!--Note that none of the information below is meant to describe all nu metal songs or meant to be the defining characteristics of the genre. These are generalizations-->
 
Nü metal grupları genellikle agresif bir vokale sahiptir. [[Funk]], [[Punk]], [[Metal]] gibi bir çok farklı karakterde olabilir.[[Rap]] vokal ise tercihen kullanılır.
 
[[Korn]]'dan [[Jonathan Davis]], [[Linkin Park]]'tan [[Mike Shinoda]] ve [[Chester Bennington]], [[Chevelle]]'den [[Pete Loeffler]], [[Slipknot]] 'tan [[Corey Taylor]], [[Taproot (band)|Taproot]]'tan Stephen Richards, [[Disturbed]]'dan [[David Draiman]] ve [[Limp Bizkit]]'ten [[Fred Durst]] gibi bir çok isim; tarzlarını yaratırken [[Maynard James Keenan]]'den esinlenmiştir, [[Fred Durst]]'ın favori grubu [[Tool (band)|Tool]]'dur ve en büyük esinlenme kaynağıdır.<ref>[http://freddurst.com/bio Biography] on Fred Durst's website</ref> Bununla birlikte [[Faith No More]]'ın vokalisti [[Mike Patton]] da Nü Metal vokallerinin esinlenmesinde itibarlı bir yere sahiptir.
 
Nü Metal bas partları çoğu kez, funk, hiphop ve başka tarzları anımsatabilir. [[Bas gitar]]'da [[slapping|slap bass]] tekniği yaygındır. Nü Metal'de bas, çoğu zaman müziğin arkasından ilerler. Bazı Nü Metal basçıları 4 telli yerine '''5 telli bas''' tercih ederler.
 
Bazı Nü Metal grupları, daha çeşitli müzik yapabilmek için [[turntablism|DJ]]'e önem verirler. Örnek vericek olursak; [[Deftones]]'dan [[Frank Delgado]], [[Slipknot]]'tan [[Sid Wilson]], [[Linkin Park]]'tan [[Joe Hahn|Mr. Hahn]] ve [[Limp Bizkit]]'ten [[DJ Lethal]] bu DJ'lerin bazılarıdır.
 
 
== Referanslar ==
{{reflist}}
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.mtv.com/bands/m/metal_meltdown/news_feature_030124/ MTV.com: Nu metal Meltdown]
 
{{Heavymetal}}
 
[[Kategori:Heavy metal subgenres]]
[[Kategori:Nu metal]]
 
[[ar:نيو ميتال]]
[[bar:Nu Metal]]
[[be-x-old:Ню-мэтал]]
[[bg:Ню метъл]]
[[ca:Nu Metal]]
[[cs:Nu metal]]
[[da:Nu-metal]]
[[de:Nu Metal]]
[[el:Nu Metal]]
[[en:Nu metal]]
[[es:Nu metal]]
[[et:Nu metal]]
[[eu:Nu metal]]
[[fr:Nu metal]]
[[gl:Nu metal]]
[[he:נו-מטאל]]
[[hr:Nu metal]]
[[hu:Nu metal]]
[[id:Nu metal]]
[[it:Nu metal]]
[[ja:ニュー・メタル]]
[[ka:ნიუ მეტალი]]
[[ko:누 메탈]]
[[lb:Nu Metal]]
[[lt:Nu metal]]
[[lv:Ņūmetāls]]
[[mk:Ну метал]]
[[ms:Nu metal]]
[[nl:Nu metal]]
[[no:Nu metal]]
[[pl:Nu metal]]
[[pt:Nu metal]]
[[ro:Nu metal]]
[[ru:Ню-метал]]
[[simple:Nu metal]]
[[sk:Nu metal]]
[[sl:Nu metal]]
[[sr:Ну метал]]
[[sv:Nu-metal]]
[[th:นูเมทัล]]
[[uk:Ню-метал]]
[[uz:Nu metal]]
[[vi:Nu metal]]
[[zh:新金屬]]
[[zh-yue:Nu Metal]]
Anonim kullanıcı