"Ömer Faruk Efendi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
'''Ömer Faruk 'Osmanoğlu' Efendi''' ([[27 Şubat]] [[1898]], [[İstanbul]] – [[28 Mart]] [[1969]], [[Kahire]]) son Osmanlı halifesi [[II. Abdülmecit]]'in oğlu idi.
 
Babası son Osmanlı halifesi [[II. Abdülmecit]], annesi ise [[Şehsuvar Başkadın Efendi]] idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan [[Dürrüşehvar Sultan]]'dı. Mekteb-i Sultani'de (Galatasaray Lisesi) okudu, daha sonra [[Almanya]]'da Potsdam Askeri Akademisi'ni bitirdi. [[I. Dünya Savaşı]]nda Verdun cephesinde savaştı. [[Türkiye]]'ye döndükten sonra sonra kuzeni son [[Osmanlı]] [[padişah]]ı [[Vahdeddin]]'in kızı olan [[Sabiha Sultan]] ile evlendi ve bu evlilikten [[Neslişah Sultan]], [[Hanzade Sultan]] ve [[Necla Sultan]] adlarında üç kız sahibi oldu.Ömer Faruk Osmanoğlu bir oğlu olmasını çok istemiş ve doğacak olan oğlunun ismini bile düşünmüştür.(Ertuğrul Osman'dır.)
 
Ömer Faruk Efendi futbol sporuna olan ilgisiyle tanınır. 21 yaşındayken [[1919]] yılında [[Fenerbahçe]] Kulübü'nün başkanlığına seçildi.Milli Mücadele'ye katılmak için Anadolu'ya yola çıktığı esnada Niğbolu dolaylarında Ankara Hükmeti yetkilileri tarafından İstanbul'a geri gönderilmiştir. [[4 Mart]] [[1924]] tarihinde [[TBMM]]'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve [[Osmanlı Hanedanı]]'nın sınırdışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi. Bu tarihe kadar 5 yıl [[Fenerbahçe]] Kulübü'nün başkanlığını sürdürmüştü.
 
Ömer Faruk Efendi [[Türkiye]]'ye bir daha gelemedi. 45 yıl [[sürgün]]de yaşadı. [[28 Mart]] [[1969]] tarihinde [[Kahire]]'de vefat etti. Ancak ölümünden 5 yıl sonra [[Osmanlı Hanedanı]]nın üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükümetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı [[Türkiye]]'ye getirildi ve 10 Mart 1977'de [[Cağaloğlu]]'ndaki [[II. Mahmut Türbesi]]'ne defnedildi.
 
[[Kategori:Osmanlı şehzadeleri]]
818.228

değişiklik

Gezinti menüsü