İçeriğe atla

Sülümenli, Afyonkarahisar: Revizyonlar arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
'''Sülümenli''', [[Afyonkarahisar (il)|Afyonkarahisar]] ilinin bir kasabasıdır. '''Sülümenli''' Kasabasi, [[Afyonkarahisar (şehir)|Afyonkarahisar il merkezine]] 20 km. uzaklikta yer alan, sinirlari icerisinde [[Turkiye]]'nin en büyük [[şeker]] fabrikasinin yer aldigi, verimli ovasinda seydiler baraji ve su kanallari sayesinde her zaman sulu tarim yapilabildigi ve yaklasik 5514 kişinin yasadigi bir beldedir.
 
== Konumu ==
 
<gallery>
Kasaba, Afyonkarahisar-Konya karayolunun 16. kilometresinden 4 km iceridedir ve Afyonkarahisar’ın doğusunda ovalık düz arazi üzerinde kurulmuş bir kasaba olan Sülümenli'nin kuzeyinde [[Gebeceler]] kasabası, kuzeybatısında [[Çavdarlı, Afyonkarahisar|Çavdarlı]] köyü, batısında [[Çukurköy]] mahallesi, güneybatısında [[Salar]] kasabası ve [[Karaaslan]] köyü, güneyinde [[Işıklar]] kasabası ve doğusunda [[Çobanlar]] ilçesi bulunur. Yüzölçümü 208 km²'dir. Belde nüfusu 2007 itibari ile göre 5.514'tür.
 
== Tarihi ==
 
Rivayete göre [[Danişmentliler]]i oluşturan [[Avşar]] boylarından '''Sülümenli''' (Süleymanlı) koluna mensup bir grup tarafindan kurulmustur. Kasabanin kurucusunun isminin Süleyman bey oldugu rivayet edilir. [[Çobanlar]] ve [[Işıklar]] beldelerini de aynı oymak kurmuştur, hatta kurucuların kardeşler oldukları rivayet edilir. Bilindiği gibi Danişmendlilerin dağılmasıyla onlara bağlı bir çok oymak ve boy başta batı anadolu olmak üzere bir çok yere dağılmışlardır. Balıkesirdeki Karesioğulları beğliğini de danişmendli boyları kurmuştur. Danişmend Gazi'nin asıl adı Gümüştekin Ahmed Gazi dir ve Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın dayısıdır.
Salmanlılar Adana, Aksaray, Alanya, Amasya, Ankara, Antep, Aydın, Bigadiç, Bor, Boyabat, Boz-Ok (Kocalı kazası), Çankırı, Çorlu, Çorum, Çöl-Abat ([[Haydarlı]]), Çukurova, Danişmentli, [[Dazkırı]], Diyarbakır, Edirne, Eyüpeli, Geyikler ([[Dinar]]), Göksun, Gördük ve Timurcu – Saruhan, Gülnar, Halep, Hamit, Isparta, İzmir, Karahisar-ı Sahip ([[Afyonkarahisar]]), Karahisar-ı şarki, Kangal, Kars-ı Maraş, Kastamonu, Kaş, Kayseri, Keçiborlu, Keskin, Kırşehir, Kilis, Kirmastı ([[Mustafakemalpaşa]]), Konya, Kozan, Kütahya, Malatya, Maraş, Niğde, Rakka, [[Sandıklı]], Sivas, Sungurlu, Tarsus, Teke, Tire, Yeni-İl, Yenişehir – Aydın, Zamantı ve Zeyne – İç-El’de ve Balkanlarda Kili ve Akkerman, Selanik, [[Kırcaali]], Çirmen’de yerleşmiştir.
 
== Sosyal yapı ==
 
Kasabada 3 tane ilköğretim okulu, 6 tane cami, 2 tane Kuran kursu, 1 tane saglik ocagi bulunmaktadir.
Kasaba ile ilgili güncel haberleri ve geniş malumatı http://www.sulumenli.org adresinden edinebilirsiniz.
 
== İdari yapı ==
 
Kasaba 1967 yılında belediyelik olmuştur ve şu an İsmail ÇAKAL belediye başkanı olarak 2. kez bu görevi yürütmektedir. 10 yıl içerisinde Afyonkarahisar yeni çevre yolunun tamamlanması ve Afyonkarahisar havaalanının sivil uçuşlara açılmasını müteakip Afyonkarahisar'ın büyükşehir statüsüne yükselmesi beklenmekte olup Sülümenli kasabası da diğer 6-7 belediye ile birlikte Afyonkarahisar Büyükşehir Belediyesi'nin merkez ilçelerinden birisi olacaktır.
|-
| align="center"| [[2009- ]]
| align="center"| İsmail Çakal
|}
|}
 
== Ekonomi ==
 
Afyonkarahisar Şeker fabrikası ve Şeker Makina Fabrikası ile çok sayıda tuğla ve kiremit fabrikası sınırları içerisinde yer almaktadır.
Kasabanın yeraltı zenginliklerinden birisi de Sıcak Termal Sularıdır. Termal Kuşak içinde yer almasına rağmen suların çıkarılmasına yönelik henüz bir çalışma yapılmamış olup ileriki dönemlerde değerlendirilmesi beklenmektedir.
 
== Nüfus ==
 
 
[[Kategori:Afyonkarahisar merkez belde ve köyleri]]
[[Kategori:Türkiye'nin beldeleri]]
 
 
[[Kategori:Sülümenli|*]]
 
1.047.300

düzenleme