İçeriğe atla

"Tanto" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
Tanto esas olarak delici maksatla kullanılan bir [[silah|silahtır]] ancak keskin yanı kesmek için de kullanılabilir. Hafif olması sebebiyle ''[[ninja]]''ların favori silahıydı ve suikast için çok uygundu. ''[[Yakuza]]''ların da tercih ettiği silahlardan birisiydi. Tanto genellikle ''[[samuray]]''lar tarafından taşınırdı. [[Kadın]]lar da bazen kendilerini savunmak için elbiselerinin içinde tanto taşırlardı.
 
== Tanto çeşitleri ==
=== Hamidaşi ve Yoroy-doşi ===
Bu tanto şekilleri, bıçak kısımları ile diğerlerinden farklıdır. Savaş zamanlarında uzun bir kılıç olan ''[[Taçi]]'' ile birlikte kalçanın sol tarafında taşınırdı ve kısa mesafe dövüşünde kullanılırdı. Daha kısa olan ''hamidaşi'', "miğfer-kırıcı" olarak kullanılırdı. ''Yoroy-doşi'', güçlü yapısı ile yaralanmış olan düşmanın zırhını kesip, kafasını koparmak için kullanılırdı. Kafayı kesmek suretiyle idam ederken de çok kullanışlıydı.
=== Aykuçi ===
''Aykuçi (合口, 匕首 "Gizli Kılıç"):'' Genellikle el koruması ya da ''suba'' kısmı olmayan tantolara ''aykuçi'' adı verilir. Ne var ki, bıçak ''vakizaşi'' kadar da uzun olabilir. Aykuçi ya da gizli [[kılıç]], el koruması ve [[kabza]]ya sahip olmadığından kolayca gizlemek mümkündür. Bu nedenle ''[[yakuza]]'' ve ''[[ninja]]''ların favori silahıydı. Kılıç; uzunluğuna bağlı olarak, elbise içerisine aşağı doğru ya da açılı bir şekilde asılabilecek şekilde tasarlanmıştı. Yedek silah ya da gizli kılıç olma özelliğine sahipti. Bu sebeple hızlı bir şekilde çekmeye elverişli olabilecek bir yere gizlemek en doğru kullanım şekli olacaktır.
=== Kayken ===
''Kayken'' (ya da ''Kvayken'') 8 ila 16 santim uzunluğunda bir bıçaktı. Genel olarak kendini korumak için ve geleneksel bir [[intihar]] şekli olan ''[[sepuku]]'' (onurunu kurtarmak için intihar etmek) için kullanılırdı. ''Kayken'' kadınlarca elbiselerinin altında saklı olarak taşınılırdı.
 
=== Kozuga ===
Farklı işler için kullanılan ''Kozuga'''da tanto çeşitlerindendir.
 
=== Kubikaki-Katana ===
''Kubikaki-Katana'' (''Kubikiri'' ya da ''Kubitori'''de denir); bu yarı-halka şeklindeki kılıcın keskin tarafı yarı-halkanın iç kısmında bulunur. Bu kılıçlar sadece, birisi idam edileceği zaman kullanılırdı.
 
=== Ken-Tanto ===
''Ken''(iki ağzı da keskin), kılıç için'de kullanılan bir terimdir. ''Ken-Tanto'' denildiğinde iki tarafı da keskin tanto olduğu anlaşılır. ''Ken-zukuri'''de bir tanto çeşididir.
 
=== Yari-Tanto ===
''Yari-tanto'' mızrak ucu (''Yari'') olarak üretilir. Iki tarafıda kesicidir ve köşeli geometrik bir ucu vardır. ''Yari-tanto'''lar elde kullanımı için tutulacak uzantısı ile üretilir ancak bir mızrağın ucuna takılacaksa pırazvana kısmının (''nagako'') kesilerek kısaltılması gerekebilir. Kısaltılırken, onu üreten demircinin imzası (''meyi'') kaybolabilir.
 
== Tanto-bıçağı ==
Batılı pazarlarda ''Tanto-bıçağı'' isimini taşıyan bıçaklar bulmak mümkündür. Bu isim, kesici kısmı düz ve bıçağın şekli ile uyumsuz olan bıçaklar için kullanılmaktadır ancak bunun orijinal [[Japon]] tanto stili ile alakası yoktur.
 
* [[Taçi]]
 
[[Kategori:Japonya]]
<!--
[[Category:Weapons of Japan]]
[[Category:Japanese swords]]
-->
[[Kategori:Bıçaklar]]
<!--
[[Category:Military knives]]
[[Category:Blade weapons]]
-->
<!-- interwiki -->
 
[[Kategori:Japonya]]
[[Kategori:Bıçaklar]]
[[Kategori:Kılıçlar]]
 
<!-- interwiki -->
[[ca:Tantō]]
[[cs:Tantó]]
935.763

değişiklik