İçeriğe atla

Monoceros (takımyıldız): Revizyonlar arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot değişikliği Değiştiriliyor: ro:Licornul (constelație))
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
 
== Dikkate değer özellikler ==
=== Yıldızlar ===
Tekboynuz, sadece birkaç 4 kadir parlaklıktaki yıldızlarıyla gökyüzünde çıplak gözle çok kolay görülemeyecek bir takımyıldızdır. [[Alfa Tekboynuz]], 3,93 [[kadir (gökbilim)|kadir]] parlaklığıyla; parlaklığı 3,98 kadir olan [[Gama Tekboynuz]]'dan biraz daha parlaktır.
 
[[V838 Tekboynuz]], [[5 Ocak]] [[2002]]'de patlamaya başlamıştır.
 
[[Rozet Bulutsusu]]'nun yaklaşık iki derece kuzeydoğusunda, adını Kanadalı gökbilimci Plaskett'ten alan ilginç bir yıldız yer alır. [[Plaskett Yıldızı]], bilinen en büyük kütleli [[ikili yıldız]]dır. İkiliyi oluşturan yıldızların herbiri [[Güneş]]'in en azından 55 katı [[Güneş kütlesi|kütlekütleye]]ye sahiptir. İkili birbirine o kadar yakındır ki, herhangi bir teleskopla ayırt etmek olanaksızdır. Gökbilimciler tayfölçümü yaparak burada iki yıldız olduğunu söyleyebiliyorlar. İkili, birbiri etrafında yaklaşık 14 günde bir dolanmaktadır. Bu kadar büyük kütleli yıldızlar, kısa ömürlüdür. Bu nedenle bu ikilinin bir milyon yaşından genç oldukları tahmin edilmektedir.
 
=== Gezegenler ===
Tekboynuz, iki süper-Dünya [[Güneş dışı gezegen|gezegeni]] içeren bir [[gezegen sistemi]]ne sahiptir. [[COROT-7b]], [[COROT]] uydusu ve [[COROT-7c]], [[dikey hız yöntemi]] ile yer-temelli teleskoplarla 2009'da keşfedilmiştir.
 
=== Derin gökyüzü cisimleri ===
Tekboynuz, iki ünlü [[yıldız kümesi]]ni içerir. Her ikisi de birer [[bulutsu]]nun içindedir. Kümelerin çevresindeki bulutsular, genç yıldızları oluşturan bulutsunun arta kalanıdır.
 
[[NGC 2244]], gökyüzündeki en güzel [[açık yıldız kümesi|açık yıldız kümelerikümelerinden]]nden biridir. Küme, yaklaşık [[Ay]]'ın gökyüzünde kapladığı alan kadar bir bölgeye yayılmış bir düzine kadar yıldız içerir. Bu nedenle yüksek büyültmeli bir teleskopla değil, en iyi, bir dürbünle gözlenebilir. Yıldız kümesinin gizemiyse uzun pozlamalı fotoğraflarda ortaya çıkar. Kümeyi oluşturan bulutsu, ünlü [[Rozet Bulutsusu]]'dur. Ne yazık ki, bulutsunun küçük teleskoplaral ya da dürbünle görülmesi zordur. Ancak çok iyi koşullarda, büyük dürbünlerle (örneğin 11x80) ya da teleskopla yaklaşık iki ay çaplı bulutsu, çok silik biçimde görülebilir. Rozet Bulutsusu, bize 5500 [[ışık yılı]] ötede yer alır ve içinde yer alan [[NGC 2244]], bilinen en genç yıldız kümelerinden biridir. Kümenin yaşı yaklaşık 3 milyon yıldır.
 
Tekboynuzdaki öteki önemli yıldız kümesi, [[NGC 2264]]'tür. Kümeye dürbünle baktığımızda, bir ok başı biçiminde bir düzine yıldızla birlikte pek çok sönük yıldız görülür. Kümede yer alan en parlak yıldız, 4,7 kadir parlaklıktaki sıcak bir yıldız olan [[S Tekboynuz]]'dur. NGC 2244 gibi, bu küme de bir bulutsunun içinde yer alır. Ancak, bu bulutsuyu dürbünle ya da küçük teleskoplarla görmek olanaksızdır. Kümenin içinde yer aldığı bulutsu [[Koni Bulutsusu]]'dur. NGC 2264'ün bize uzaklığı yaklaşık 2500 ışık yılıdır.
1.048.993

düzenleme