İçeriğe atla

"María Teresa Fernández de la Vega" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
'''María Teresa Fernández de la Vega Sanz''' (doğum: [[15 Haziran]] [[1949]]; [[Valencia]]), [[yargıç]], [[José Luis Rodríguez Zapatero|Zapatero]] hükümetinde başkan yardımcısı, başkanlık bakanı ve hükümet sözcüsü görevlerini yürüten, [[İspanya]]'nın ilk kadın başbakan yardımcısıdır.
 
== Biyografi ==
María Teresa Fernández, [[Francisco Franco]] döneminde yüksek dereceli bir kamu görevlisi olan Wenceslao Fernández de la Vega Lombánidi. Wenceslao Fernández o zamanlar Fermín Sanz Orrio'nun bakanlığını 1957 - 1967 yıllarında yaptığı yaptığı Çalışma Bakanlığı'nın bir delegesiydi.
 
1970'lerde María Teresa Fernández, Madrid Üniversitesi'nin ('''İspanyolca:''' ''Universidad Complutense de Madrid'') hukuk bölümünü bitirdi. Sonradan [[Barcelona]]'ya taşındı. Orada doktor ünvanını aldı. Ardından [[1974]]'te ''Cuerpo de Secretarios Jurídicos Laborales'' adındaki bir kamu hizmeti kuruluşunda çalışmaya başladı.
 
=== Politik Kariyeri ===
Politik kariyerinde 1979'a kadar üyeliğini yaptığı ''Birleşik Katalonya Sosyalist Partisi''nde başladı. 1982'den 1985'e kadar, Adalet Bakanlığı Danışman Kabinesi yöneticiliği görevi yaptı. 1985'de ise Adalet Bakanlığı'nda Hizmetler Genel Yöneticiliğine atandı. 1986'da [[Avrupa Konseyi]] Yasal İşbirliği Komitesi üyesi oldu. 1990'da Senato'nun kararı ile ile ''İspanya Adli Güç Genel Konseyi''nin sözcüsü seçildi. [[13 Mayıs]] [[1994]]'de dönemin bakanı Juan Alberto Belloch tarafından Devlet Adalet Sekreterliği'ne atandı .
 
 
[[7 Ekim]] [[2006]]'da [[Fuenlabrada]], [[Madrid (bölge)|Madrid]]'de Tomás y Valiente ödülü aldı.
== Ayrıca Bakınız ==
* [[9. İspanyol Kabinesi]]
== Kaynak ==
* İngilizce ve İspanyolca Vikipedi
 
{{DEFAULTSORT:Fernandez de la Vega, María Teresa}}
[[Kategori:1949 doğumlular]]
[[Kategori:İspanyol siyasetçiler]]
<!--
[[Category:Valencian people]]
[[Category:Spanish women in politics]]
-->
 
[[Kategori:1949 doğumlular]]
[[Kategori:İspanyol siyasetçiler]]
 
[[be:Марыя Тэрэса Фернандэс дэ ла Вега Санс]]
935.763

değişiklik