"George Boleyn" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot değişikliği Değiştiriliyor: es:Jorge Bolena)
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
'''George Boleyn, Viscount Rochford''' (d. [[1504]] – ö. [[17 Mayıs]] [[1536]]) İngiltere Kralı [[VIII. Henry]]'nin ikinci karısı olan [[Anne Boleyn]]'in kardeşidir. Karısı [[Jane Parker]]'dır. Kız kardeşi Anne Boleyn ile ensest ilişkisi olduğuna dair iddiâlar nedeni ile suçlandı ve ikisi de idam edildi.
 
== Gençlik yılları ve ailesi ==
 
George Boleyn, döneminin önde gelen diplomatlarından Wiltshire Kontu Thomas Boleyn ve Norfolk Dükü Thomas Howard'ın kız kardeşi olan Elizabeth Howard'ın tek oğullarıydı. [[Mary Boleyn]] ve [[Anne Boleyn]] isminde iki kız kardeşi vardı. Büyük olasılıkla Norfolk'ta bulunan aile evlerinde (Blicking Hall) dünyaya gelen George'un yurtdışında eğitim gören iki kız kardeşinin aksine Oxford Üniversitesi'nde eğitim aldığına inanılıyor.
 
== Yetişkinlik dönemi ==
 
Rochford Lordu, [[VIII. Henry]]'nin Anne Boleyn'le evliliğinin ardından kralın özel meclisinin bir üyesi olarak seçildi ve Aralık 1529'da Fransa'ya giderek ilk diplomatlık görevini gerçekleştirdi. Gençliği sebebiyle, bu işin kendisine verilmesinde Anne'in etkisi olduğunda inanıldı. Fransız büyükelçisi, du Bellay, George Boleyn'in diğer birçok yabancı diplomata göre genç olduğunu vurguladı. Fakat George Boleyn'den birkaç sene evvel gene genç bir isim olan Thomas Wyatt'ın Roma'ya gönderilmesi sebebiyle bu olayın üzerinde daha fazla durulmadı.
1524 ya da 1525'te Rochford Lordu Sir Henry Parker'ın kızı olan Jane Parker ile evlendi. <ref>Julia Fox. ''Jane Boleyn: The True Story of the Infamous Lady Rochford'', Ballentine Books, New York, 2007 ISBN 978-0-345-48541-0.</ref> Bazıları George Boleyn'in homoseksüel olduğuna inanıyordu fakat zampara olarak kazandığı ün bu dedikodunun doğruluğuna gölge düşürüyordu George ve Jane Boleyn çocuk sahibi olmadılar.
 
== Duruşma ve idamı ==
[[Dosya:Anneboleyn2.jpg|thumb|180px|Anne Boleyn]]
 
George Boleyn'in bugünlere gelebilmiş hiçbir portresi yoktur. 1536'da hepsinin yok edildiği düşünülmektedir. Anne'in düşüşündeki rolü geçmiş yıllarda bazı tartışmalara konu oldu. Eric Ives ve Retha Warnicke'in ensestin Anne'in ölümüne ne kadar etkisi olduğunu tartışmaları sırasında sorunu değerlendirme biçimleri farklı olsa da, iki tarihçi de suçlamanın yanlış olduğunu reddettiler.
 
== Popüler kültürde George Boleyn ==
 
* 2003'te ''The Other Boleyn Girl'''ün TV filmi uyarlamasında Steven MacKintosh tarafından canlandırıldı.
* [[The Tudors]] isimli televizyon dizisinde Padraic Delaney tarafından da canlandırıldı.
 
== Kaynaklar ==
<div class="references-small">
{{Kaynak wiki
893.018

değişiklik

Gezinti menüsü