"MÜ-YAP" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
MÜ-YAP, [[Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu]] (International Federation of the Phonographic Industry) üyesidir. Türkiye [[müzik]] endüstrisinin yüzde 80'lik bir kısmını; yabancı repertuarın tamamını temsil etmekte olup, kendisine üye bulunan 72 şirket nezdinde ''müzik yapımcılarını'' temsil etmektedir.
 
=== Amacı ===
 
Öncelikle; bütün yasal izinleri alıp, bedellerini ödeyerek, uygulanması ve temsili sonucunda [[plak]], [[kaset]], [[CD]], [[DVD]], sayısal [[müzik]] vb. ses taşıyıcılarına tespitini yaparak, sadece bedeli karşılığı dinleyiciye ulaştırmak amacıyla piyasaya sunan müzik yapımcısı üyelerinin verdiği yetki belgeleri ile, Türkiye ve dünyanın her yerinden yerli ve yabancı müzik birikimine (dağarcık) ait [[Müzik albümü|albümalbümlerin]]lerin en büyük bölümünün haklarını korumak, ardından, müzik yapımcılarının ve müzik yapımcılığının gelişmesini ve kamuoyu tarafından tanınmasını sağlamak, ses kayıtlarının izinsiz olarak çoğaltılmasını ve kullanılmasını önlemek için mücadele etmek ve bu konuda kamuoyunu bilinçlendirmektir.
 
Ayrıca, müziğin [[sosyal]] ve [[kültürel]] anlamda gelişmesi ile beraber, [[ekonomik]] anlamda da güçlenmesini sağlamak ta MÜ-YAP’ın amaçları arasında yer almaktadır.
 
=== Etkinlikleri ===
 
* Üyelerine ait olan yapımların, [[radyo]] ve [[televizyon]]lar ile otel, lokanta, bar, diskotek, mağaza vb. kamuya açık alanlarda kullanımının yazılı izne bağlanması ve MÜ-YAP koruması altında bulunan fonogramları izinsiz yayınlayan kişi ve kurumlarla yasalar çerçevesinde mücadele etmek,
* 3257 sayılı Sinema ve Müzik Eserleri Kanunu gereğince müzik eseri İşletme Belgesi'ne bağlanmış yapımların izinsiz olarak kopyalanması (korsanla mücadele) satılmasına karşı mücadele etmek,
* Ulusal ve uluslararası pazardaki gelişmeleri takip etmek, üyeleri için pazar hakkında bilgi üretme çabası göstermek,
* Kamuoyunu bilinçlendirmeye, yasa koyucu ve uygulayıcılarını sektörün sorunları ve ihtiyaçları hakkında bilgilendirmeye yönelik düzenli ve sürekli çalışmalar yapmak,
* Uluslararası fuar vb. platformlarda Türkiye'yi temsil etmek,
* Uluslararası çalışmalarını IFPI, Uluslararası Fonogram Endüstrisi Birliği'nin Milli Grubu olarak sürdürerek, ülkemiz müzik yapımcılarını uluslararası alanda temsil etmekte; dünyadaki teknolojik ve hukuksal gelişmeleri ülkemiz müzik sektörüne taşımaya çalışmak gibi etkinlikler.
 
Mü-yap, ''Yapım ve yapıtlar'' arşivi tutmakta, Kültür bakanlığı ve [[BSA]] gibi kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmekte, 2003 yılından bu yana müzik alanında "[[MÜ-YAP Müzik Ödülleri|Türkiye Müzik Endüstrisi ödülleri]]" dağıtmaktadır.
 
== Ayrıca bakınız ==
* [[MÜ-YAP Müzik Ödülleri]]
 
=== Dış bağlantılar ===
[http://www.mu-yap.org/ MÜ-YAP web sitesi]
 
[[Kategori:Kuruluşlar]]
705.241

değişiklik

Gezinti menüsü