İçeriğe atla

"Güzelim, Tufanbeyli" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
 
 
=== Tarihi ===
 
Tapu kayıtlarından yapılan araştırmalarda Eski Güzelim Köyünün XVII. yy dan itibaren yerleşim alanı olduğu; [[II. Abdülhamit]] devrinde Aziziye (Pınarbaşı) sancağına bağlı bir birim olduğu ve arazi vergisi alındığı bilinmektedir.
Köyümüzün bu seviyeye gelmesinde; Kurtuluş Savaşında şehit düşenlere, atılım yapmasında emeği geçen muhtarlara ve halkımıza, hayatta olmayanlara rahmet, kalanlara uzun ömürler diliyor ve şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu bayrak yarışının nesiller boyu huzur ve barış ortamında ebediyen devam etmesi dileği ile...
 
=== Kültür ===
 
Yeni yapılan inşaatlarda dahil 113 haneli köyde okuma yazma oranı %98 lerle Tufanbeyli ve köyleri arasında en yüksek orana sahip. Köyümüz Türk Kültürünün en canlı yaşadığı yerlerden birisidir. Köyümüz; köyün yerli Türkmenleri (Afşar)ile Erzurum'dan gelen Türk ailelerinin kaynaşması ile kurulmuş bir köy olduğu için, hem Erzurum yöresine ait kültürel değerler (Düğün, oyunlar, folklorik öğeler) hem de bu yöreye ait kültürel değerlerin sentezini oluşturmuştur. Bu yıl itibariyle ülkemizin çeşitli üniversitelerinde okuyan 28 üniversite öğrencisi vardır. Bu öğrencilerden 10 tanesi Essen, Bochum, Berlin, Münster, Trier, Lyon
Daha çok okumaya meyilli köyde meslek grupları aşağıdaki gibidir.
 
=== Coğrafya ===
Adana iline 175 km, Tufanbeyli ilçesine 15 km uzaklıktadır.
 
=== İklim ===
Köyün iklimi, [[Türkiye'de Akdeniz İklimi|Akdeniz iklimi]] etki alanı içerisindedir.
 
=== Nüfus ===
{| class="wikitable" width=200
! colspan=2 |Yıllara göre köy nüfus verileri
|}
 
=== Ekonomi ===
Köyün ekonomisi [[tarım]] ve [[hayvancılık|hayvancılığa]] dayalıdır.
 
=== Muhtarlık ===
Yerleşim yerinin [[Köy tüzel kişiliği|köy tüzel kişiliği]] alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için [[Köy muhtarlığı|köy muhtarlık]] seçimleri de yapılmaktadır.
 
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
:[[1984]] - Duran Yasar
 
=== Altyapı bilgileri ===
Köyde, [[ilköğretim]] okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem [[içme suyu şebekesi]] hem [[kanalizasyon]] şebekesi vardır. [[Ptt]] şubesi ve ptt acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı]] ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[asfalt]] olup köyde [[elektrik]] ve sabit [[telefon]] vardır.
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.yerelnet.org.tr/ Yerelnet]
 
{{Tufanbeyli belde ve köyleri}}
915.992

değişiklik