İçeriğe atla

"Turgut Cansever" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot: Kozmetik değişiklikler
k (+ şablon)
k (Bot: Kozmetik değişiklikler)
== Hayatı ==
 
=== İlk yılları ===
1920 yılında Antalya'da doğdu. Doktor Hasan Ferit Bey ile eşi Saime Hanım'ın beş çocuğundan en büyüğüdür.
 
Annesi Saime Hanım ise Filibe kökenli bir öğretmendir. [[Halide Edip Adıvar]]'ın öğrencisi olarak yetişmiş, 19 yaşına geldiğinde gönüllü olarak [[Kudüs]]'te öğretmen olmayı kabul etmiş bir hanımdır. <ref>http://www.ab-pr.com/images/ab_uploads/garanti/bulten_gorsel/tc/03%20turgut%20cansever%20hakkinda.doc</ref>
 
=== Öğrenim Hayatı ===
Turgut Canserver, ilkokulu Ankara ve Bursa'da okudu. İlkokul yıllarından sonra ailesi İstanbul'a taşınmıştı. Lise öğrenimini [[Galatasaray Lisesi]]'nde tamamladı. Okul ve sınıf arkadaşlarından bazıları : [[Turan Güneş]], [[Turhan Feyzioğlu]], [[İlhan Usmanbaş]], [[Avni Arbaş]], [[Cihat Burak]]'tır.
 
Ressam olmak düşüncesiyle girdiği [[İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi]]'nde [[Halil Dikmen]]’le, [[Mazhar Şevket İpşiroğlu]]’yla, [[Sedad Hakkı Eldem]]’le tanıştı. Mimarlık öğrenimi görmeye karar verdi. Sedad Hakkı Bey'in yardımcısı oldu. Mimarlık öğreniminden sonra sanat tarihi doktorası yapmaya yöneldi. İslam Sanatı tarihi hocası [[Ernst Diez]] onu çok etkiledi. Fransa'ya giderek bir süre Avrupa'yı dolaştı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nden “Osmanlı ve Selçuklu Mimarisinde Sütun Başlıkları” adlı teziyle sanat tarihi doktoru, “Modern Mimarinin Sorunları” adlı tezi ile doçent ünvanını aldı.
 
=== Meslek hayatı ===
[[1949]] yılında Sadullah Paşa Yalısı’nın restorasyonu gerçekleştirdi. Bu, meslek yaşamının ilk önemli deneyimi oldu. [[1951]]'de ortağı [[Abdurrahman Hancı]] ile birlikte ilk mimarlık bürosunu kurdu. Birlikte tasarladıkları Büyük Anadolu Kulübü Oteli, önemli eserlerindendir. Karatepe Açık Hava Müzesi, Diyarbakır Koleji, ODTÜ Kampüsü yarışma projesi, Türk Tarih Kurumu binası 1950'li yıllarda tasarlanmış çalışmalardandır.
 
 
 
[[2000]] yılında kalbine [[pil]] takılan ve [[2008]] temmuzundan itibaren yatağa bağlı tedavi gören Turgut Cansever,[[22 Şubat]] [[2009]] pazar günü [[Kadıköy, İstanbul|İstanbul Kadıköy]] [[Çiftehavuzlar]]'daki evinde vefat etti. <ref>http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=818193&title=bbilge-mimar-turgut-cansever-vefat-ettib</ref> <ref>http://www.haber7.com/haber/20090222/Unlu-mimar-Turgut-Cansever-vafat-etti.php</ref> Turgut Cansever'in cenazesi [[23 Şubat]] [[2009]] pazartesi günü [[Fatih Camii]]'nde ikindi namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Mezarlığı'da toprağa verildi.<ref>http://www.haber7.com/haber/20090223/Turgut-Cansever-topraga-verildi.php</ref>
 
== Kaynakça ==
940.070

düzenleme