İçeriğe atla

"Allah'ın isimleri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k
{{İslam}}
'''AlîmLatîf''' ([[Arapça]] '''العليماللطيف'''), [[İslam]]'da bir kavram olan ve [[Kur'an]]'da geçen [[Allah]]'ın [[Allah'ın 99 ismi|99 adından]] biridir.
 
== Anlamı ==
Allah'ın güzel adlarından (Esmâu'l Hüsna) birisi, kelime olarak latif, ince hoş, saydam, güzel, yumuşak, gizli, derin, lütufkâr gibi anlamları dile getirir.
Çok bilen, bilgisi sonsuz, farkında olan, her şeyi en ince noktasına kadar bilen, ilmi ebedî ve ezelî olan demektir.
 
== Adın geçtiği Kur'an âyetleri ==
Allah'ın Alîmbu adı şu Kur'an âyetlerinde geçmektedir:
*(6:103) Gözler onu göremez, O ise bütün gözleri görür; O, lütuf sâhibidir, herşeyden haberlidir.
*(2:158) Gerçekten Safâ'yla Merve Allah'ın alâmetlerindendir. O'nun için her kim hac veya umre niyetiyle Kā'be'yi ziyaret ederse, bunları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz Allah iyiliğin karşılığını verir, o herşeyi bilir.
*(22:63) Görmedin mi Allah'ın gökten indirdiği suyla yeryüzü (nasıl) yemyeşil oluyor? Gerçekten Allah çok lütufkârdır, herşeyden haberdardır.
*(3:92) Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.
*(31:16) "Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yâhut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mîzânına koyar. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, herşeyden haberdardır."
*(4:35) Eğer karı-koca arasının açılmasından endişeye düşerseniz bir hakem erkeğin tarafından, bir hakem de kadının ailesinden kendilerine gönderin. Bu arabulucu hakemler gerçekten barıştırmak isterlerse, Allah karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. Şüphesiz ki Allah hakkıyla bilendir, herşeyin aslından haberdardır.
*(33:34) Oturun da evlerinizde okunan Allah'ın âyetlerini ve hikmeti anın. Şüphe yok ki Allah lütuf sâhibidir ve herşeyden haberdardır.
*(24:41) Görmez misin ki, göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah'ı tesbih ettiklerini? Her biri kendi tesbihini ve duâsını bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilir.
*(67:14) Hiç yaratan bilmez mi? O, en ince işleri görüp bilmektedir ve her şeyden haberdardır.
*(33:40) Muhammed, sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. Ama Allah'ın Resulü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah herşeyi hakkiyle bilendir.
*(35:38) Şüphe yok ki Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Elbette o, sinelerin içinde olanları da bilir.
*(57:6) Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü gecenin içine sokar. O, göğüslerin özünü bilir.
*(59:22) O, kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allah’tır. Gaybı5 da, görünen âlemi de ''bilen''dir. O Rahmân’dır, Rahîm’dir.
 
== Dış bağlantılar ==
* [http://www.islamicdatacenter.com/99names/default.html Görüntülü EsmaEsmâ-ül HüsnaHüsnâ (İngilizce ve Arapça)]
 
* [[[Teknolojik Usta|http://teknolojikusta.blogspot.com/]]
{{Allah'ın güzel isimleri}}
 
[[Kategori:İslam]]
 
[[ar:العليماللطيف]]
[[az:Əl-Lətif]]
34

değişiklik